Știri

Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – locul 23 la etapa de Cupă Mondială de la Sosnowiec, în proba de sabie juniori masculin individual

Localitatea poloneză Sosnowiec a găzduit sâmbătă și duminică, 21 și 22 octombrie 2017, a treia etapă de Cupă Mondială la sabie juniori. Concursul s-a disputat la masculin individual, feminin individual și feminin echipe.
La Sosnowiec au fost prezenți 305 sportivi, iar România a fost reprezentată de opt sportivi. Cei care au tras pe planșele din Polonia pentru țara noastră au fost:
FEMININ: Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași), Ioana Radu (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua);
MASCULIN: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Petru Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia).
Concursul de la Sosnowiec  s-a încheiat duminică seara cu proba de sabie masculin individual. La start s-au prezentat 143 de sportivi, iar cel mai bun rezultat al delegației noastre în această probă a fost obținut de către Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – locul 23. Ceilalți sabreri români s-au clasat la final pe următoarele poziții: George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – locul 49, Matei Aniculoesei (CSA Steaua) – locul 103, Petru Aniculoesei (CSA Steaua) – locul 122.
Podiumul probei de sabie juniori masculin individual de la Sosnowiec arată astfel: 1. Konstantin Lokhanov (Rusia), Vladislav Pozdnyakov (Rusia), 3. Maxime Pianfetti (Franța) și Raoul Bonah (Germania).
Următoarea etapă de Cupă Mondială de sabie juniori, din sezonul 2017-2018, va avea loc în Rusia, la Soci, în perioada 11-12 noiembrie 2017.