Federația Română de Scrimă
Circuitul European de Cadeți

Prima zi a Cupei Riposta a fost dominată de americani!

S-a încheiat prima zi de concurs la Riposta Cup 2022! Americanii au făcut legea pe pistele de la Sala Polivalentă. Sportivii de peste ocean au câștigat concursul masculin – prin Matthew Linsky, și au mai avut alți patru sabreri clasați între primii zece din ierarhia finală, iar la feminin au luat aurul prin echipa SUA 1 (Charmaine Andres, Katherine Andres, Janna Freedman, Veronica Mika), celelalte patru echipe care au reprezentat Statele Unite terminând concursul pe pozițiile 4, 5, 7 și 8.

Rareș Gheorghe a avut cea mai bună clasare românească în competiția masculină – locul 34. El a fost urmat de Dacian Enache (locul 55), Vlad Covaliu (locul 64), Alexandru Miculescu (locul 79) și Luca Radu (locul 82). Următorul sportiv tricolor în ierarhia finală a fost Horia Nițu, care a terminat al 107-lea.

FEMININ

În concursul feminin, România s-a prezentat cu patru echipe. Cea mai bună clasare a avut-o România 1 (Rosemarie Benciu, Iulia Maria Păun, Andreea Șerbănoiu, Alexandra Mitruș), care a încheiat concursul pe locul 13. România 2 (Alexandra Hehal, Lorena Mărgineanu, Anastasia Mihalcea, Andreea Mitruș) s-a clasat pe locul 17, pe poziția a 18-a a venit România 3 (Anna Ovesia, Teodora Oargă, Amalia Covaliu, Adriana Maria Geatara), iar România 4 (Raisa Apostu, Teodora Chicoș, Ioana Crăciun, Bianca Statie) a încheiat a 20-a.

RIPOSTA CUP 2022 – Circuitul European de Cadeți – sabie, masculin, individual

REZULTATELE ROMÂNILOR PE TABLOUL PRINCIPAL

TUR 1:

Dinu Argatu – Ali Alhasem (Arabia Saudită) 15-7

Nathan Jeanson (SUA) – David Mihai Calbează, 15-12

Vlad Covaliu – Nikolaos Angelos Pergamalis (Grecia) 15-7

Sergiu Vasilescu – Tudor Moise 15-12

Radu Mercurian – Xristos Metallinos (Grecia) 15-10

Bogdan Cristolovean – Arda Mutlu (Turcia) 15-14

Alexandru Eva – Matei Pantiș 15-12

Alexander Genkov (Bulgaria) – Mihnea Velicu 15-6

TURUL 2:

Antonio Aruta (Italia) – Dinu Argatu 15-10

Zsadany Papp (Ungaria) – Luca Radu 15-10

Davide Cicchetti (Italia) – Horia Nițu 15-5

Vlad Covaliu – Marc Llobet Torrent (Spania) 15-14

Michel Choueiry (Franța) – Alexandru Miculescu 15-13

Samuel Fremau (Franța) – Sergiu Vasilescu 15-4

Gabriel Babayev (SUA) – Radu Mercurian 15-4

Connor Liang (SUA) – Bogdan Cristolovean 15-4

Gian Dhingra (SUA) – Alexandru Eva 15-5

Rareș Gheorghe – Rodrigo Ramon Lopez (Spania) 15-2

Dacian Enache – Birggen Danneels (Belgia) 15-6

TURUL 3:

Daniele Stirpe (Italia) – Vlad Covaliu 15-5

Darii Lukashenko (Ucraina) – Rareș Gheorghe 15-6

Marco Stigliano (Italia) – Dacian Enache 15-12

REZULTATELE TABLOULUI PRINCIPAL ÎNCEPÂND DIN 16-IMI:

16-IMI:

Antonio Aruta (Italia) – Cosimo Bertini (Italia) 15-8

Ahmed Hesham (Egipt) – Dmytro Kolobaiev (Ucraina) 15-11

Andrea Guardala’ (Italia) – Alkim Ozturk (Turcia) 15-10

Davide Cicchetti (Italia) – Tom Couderc (Franța)

Matthew Linsky (SUA) – Taylor Chon (SUA) 15-6

Jordan Silberzweig (SUA) – Umbaero Maria Ribaudo (Italia) 15-8

Cody Ji (SUA) – Daniele Stirpe (Italia) 15-12

Oszkar Vajda (Ungaria) – Samuel Fremau (Franța) 15-7

Axel Pogu (Franța) – Botond Drobni (Ungaria) 15-11

Rodrigo Fernandez (SUA) – Lapo Jacopo Pucci (Italia) 15-13

Arda Tanerler (Turcia) – Alban Lienhard (Franța) 15-6

Lucas Guilley (Franța) – Ziyi Yang (SUA) 15-9

Gian Dhingra (SUA) – Gabriel McCarthy (SUA) 15-2

Darii Lukashenko (Ucraina) –Vince Sapi (Ungaria) 15-5

Kornel Pech (Ungaria) – Shaun Kim (SUA) 15-12

William Morrill (SUA) – Marco Stigliano (Italia) 15-9

OPTIMI DE FINALĂ:

Ahmed Hesham (Egipt) – Antonio Aruta (Italia) 15-11

Davide Cicchetti (Italia) – Andrea Guardala’ (Italia) 15-9

Matthew Linsky (SUA) – Jordan Silberzweig (SUA) 15-9

Cody Ji (SUA) – Oszkar Vajda (Ungaria) 15-10

Rodrigo Fernandez (SUA) – Axel Pogu (Franța) 15-5

Lucas Guilley (Franța) – Arda Tanerler (Turcia) 15-7

Darii Lukashenko (Ucraina) – Gian Dhingra (SUA) 15-9

William Morrill (SUA) – Kornel Pech (Ungaria) 15-6

SFERTURI DE FINALĂ:

Ahmed Hesham (Egipt) – Davide Cicchetti (Italia) 15-10

Matthew Linsky (SUA) – Cody Ji (SUA) 15-7

Lucas Guilley (Franța) – Rodrigo Fernandez (SUA) 15-9

Darii Lukashenko (Ucraina) – William Morrill (SUA) 15-12

SEMIFINALE:

Matthew Linsky (SUA) – Ahmed Hesham (Egipt) 15-11

Lucas Guilley (Franța) – Darii Lukashenko (Ucraina) 15-11

FINALA:

Matthew Linsky (SUA) – Lucas Guilley (Franța) 15-11

CLASAMENT FINAL (primele 30 de locuri):

LocNumeȚară
1LINSKY Matthew USA
2GUILLEY Lucas FRA
3THESHAM ahmed EGY
3TLUKASHENKO Darii UKR
5JI Cody USA
6CICCHETTI Davide ITA
7MORRILL William USA
8FERNANDEZ Rodrigo USA
9ARUTA Antonio ITA
10DHINGRA Gian USA
11TANERLER Arda TUR
12SILBERZWEIG Jordan USA
13GUARDALA’ Andrea ITA
14VAJDA Oszkar HUN
15POGU Axel FRA
16PECH Kornel HUN
17STIGLIANO Marco ITA
18FREMAU Samuel FRA
19CHON Taylor USA
20YANG Ziyi USA
21COUDERC Tom FRA
22OZTURK Alkim TUR
23PUCCI Lapo Jacopo ITA
24RIBAUDO Umberto Maria ITA
25SAPI Vince HUN
26MCCARTHY Gabriel USA
27KIM Shaun USA
28KOLOBAIEV Dmytro UKR
29DROBNI Botond HUN
30STIRPE Daniele ITA

RIPOSTA CUP 2022 – Circuitul European de Cadeți – sabie, feminin, echipe

REZULTATELE DE PE TABLOUL PRINCIPAL:

16-IMI:

Spania – Grecia 2 45-39

Turcia 3 – Marea Britanie 2 45-44

SUA 5 – România 3 45-38

Bulgaria 1 – Italia 2 45-43

SUA 2 – Ucraina 2 45-26

Ungaria – Spania 2 45-27

Grecia 1 – Arabia Saudită 45-28

România 1 – Marea Britanie 3 45-12

SUA 4 – România 4 45-30

SUA 1 – Marea Britanie 1 45-24

Turcia 2 – Grecia 4 45-12

Grecia 3 – România 2 45-35

Italia- Bulgaria 2 45-41

SUA 3 – Bulgaria 3 45-18

TURNEUL PENTRU LOCURILE  9-16

Spania – Turcia 3 45-25

Bulgaria 1 – Grecia 1 45-40

Turcia 2 – România 1 45-38

Grecia 3 a câștigat întâlnirea cu Ucraina după ce adversarul s-a retras, din motive medicale

Spania – Bulgaria 1 45-43

Turcia 2 – Grecia 3 45-29

MECIUL PENTRU LOCURILE 9-10

Turcia 2 – Spania 45-36

MECIUL PENTRU LOCURILE 11-12

Bulgaria 1 – Grecia 3 45-26

TURNEUL PENTRU LOCURILE 13-16:

Turcia 3 – Grecia 1 45-32

MECIUL PENTRU LOCUL 13:

România 1 a câștigat după ce adversarul s-a retras din motive medicale

OPTIMI DE FINALĂ:

Turcia – Spania 45-39

SUA 5 – Turcia 3 45-25

SUA 2 – Bulgaria 1  45-26

Ungaria – Grecia 1 45-29

SUA 4 – România 45-24

SUA 1 – Turcia 2 45-34

Italia – Grecia 3 45-27

SUA 3 – Ucraina 45-36

SFERTURI DE FINALĂ:

Turcia – SUA 5 45-40

Ungaria – SUA 2 45-38

SUA 1 – SUA 4 45-30

SUA 3 – Italia 45-37

TURNEUL PENTRU LOCURILE 5-8

SUA 2 – SUA 5 45-32

Italia – SUA 4 45-38

MECIUL PENTRU LOCURILE 5-6

SUA 2 – Italia 45-35

MECIUL PENTRU LOCURILE 7-8

SUA 4 – SUA 5 45-40

SEMIFINALE:

Ungaria – Turcia 45-34

SUA 1 – SUA 3 45-41

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

Turcia – SUA 3 45-43

FINALA:

SUA 1 – Ungaria 45-43

CLASAMENT FINAL:

LocEchipaComponența echipei
1STATELE UNITE ALE AMERICII 1 ANDRES Charmaine, ANDRES Katherine, FREEDMAN Janna, MIKA Veronica
2UNGARIAKOVACS Zsanett, DOMONKOS Emese, BOGNAR Liza, KONYA Csenge
3TURCIAALKAYA Begum, SISIK Pinar Miray, CERMEN Alara, DEMIRKOL Damla
4STATELE UNITE ALE AMERICII 3CHIOLDI Mina, GORMAN Victoria, LU Elaine, XU Ellen
5STATELE UNITE ALE AMERICII 2GHAYALOD Reya, HILD Nisha, LIN Audrey, SZETO Chloe
6ITALIA NICOLAI Alessandra, GALETTI Giada, D’ORAZI Francesca, GULLO Sofia
7STATELE UNITE ALE AMERICII 4 BEVACQUA Aria, BUHAY Rachel, LU Amy
8STATELE UNITE ALE AMERICII 5CODY Alexandra, ELNATAN Mica, JUNG Irene
9TURCIA 2GOLLU Akya, KOCER Ezgi, MACIT Serra, USTUN Gokce Sena
10SPANIAFERNANDEZ AVILA Mar, JIMENO MORA Lucia, VILLEGAS MONTELONGO Fabiola
11BULGARIA 1ATANASOVA Kalina, MEDARSKA Sofia-Alexandra, SPASOVA Natalia
12GRECIA 3ATHINAIOU Despoina, FOTIADI Danai Georgia, KOUROUSI Anna Kalliopi
13ROMÂNIA 1BENCIU Rosemarie, PAUN Iulia Maria, SERBANOIU Andreea, MITRUS Alexandra
14GRECIA 1KEFALA Konstantina, PAPATHEODOROU Antonia Argyro, THEODOSI Vasiliki, PAPAPETROPOULOU Alexandra
15TURCIA 3CIHAN Zehra Nehir, YILDIRIM Nehir, ATALAR Ceren
16UCRAINAPOLONKA Sofia, GOLOVKINA Sofia, MORENETS-KUBANSKA Valeriia, KOROTCHENKO Viktoria
17ROMÂNIA 2HEHAL Alexandra, MARGINEANU Lorena, MIHALCEA Anastasia, MITRUS Andreea
18ROMÂNIA 3OVESIA Anna, OARGA Teodora, COVALIU Amalia, GEATARA Adriana Maria
19BULGARIA 2EPITROPOVA Siana, FILIPOVA Alia, GEORGIEVA Mariela
20ROMÂNIA 4APOSTU Raisa, CHICOS Teodora, CRACIUN Ioana, STATIE Bianca
21BULGARIA 3KOLIMECHKOVA Ilona, ORONOVA Hristina, VLASEVA Iva
22GRECIA 2CHATZAKOU Kalliopi, PAPADA Anna Iosifina, TSAOUSI Lida
23SPANIA 2GOMEZ VALERA Elena, MEDINA ALVAREZ Iris, SOLERA SANCHEZ Daniela
24UCRAINA 2BABENKO Volodymyra, BURBAN Zlata, GROSUL Izabella, TULCHEVSKA Anzhelika
25MAREA BRITANIE 1BRIERLEY Bethany, CRAZE Lexie, JANE Melissa
26MAREA BRITANIE 2D-SALLOWS Keira, LEES Lucia, LEWIS Nina, SEZILLE Hui Xin
27GRECIA 4TSOKAROPOULOU Argyro, KAVELI Evangelia Martha, CHOUZOURI Christina
28ITALIA 2RADOI Lidia Maria, DEL MONACO Elisabetta, SPLENDORE Maya
29ARABIA SAUDITĂALQAHTANI Danah, ALMUAMMAR Ahad, ALKUDMANI Talene
30MAREA BRITANIE 3FEREDAY Jessica, LEES Verity, STEVENS Melanie

Articole similare

Dubai 2022: A doua zi a competiției de floretă

Federatia Romana de Scrima
2 ani

30 de sportivi s-au înscris la Campionatul Național de floretă seniori, proba masculină

Federatia Romana de Scrima
10 ani

De azi, la Novi Sad încep întrecerile cadeților!

Federatia Romana de Scrima
2 ani
Exit mobile version