Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

Matei Cîdu a câștigat titlul național la sabie masculin tineret!

Campionatul Național de Sabie – tineret

Masculin, individual

Matei Cîdu (CSA Steaua București) este campionul național al probei individuale masculine de sabie, la tineret. Matei l-a învins în finală pe Radu Nițu (CS Riposta București), scor 15-7. Medaliile de bronz au fost obținute de Cosmin Stan (CSM Iași) și Rareș Gheorghe (CS Dinamo).

 

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

Matei Pantiș (CS Riposta București) – Ianis Alexandru Bara (CS Dinamo) 15-10

Andrei Bărbuță (Unirea Iași) – Ștefan Alexandru Surcel (CS Dinamo) 15-5

Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) l-a învins pe Cristian Macovei (CSA Steaua), după ce adversarul s-a retras din motive medicale

 

16-IMI:

Cosmin Stan (CSM Iași) – Matei Pantiș (CS Riposta București) 15-5

Răzvan Tipișcă (CSM Iași) – Alexandru Eva (CSM Iași) 15-7

Cristian Grosu (CSM Iași) – Horia Nițu (CS Riposta București) 15-4

Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – Nicolae Chrisley Tatulescu (CSA Steaua) 15-6

Iustin Cîdu (CS Dinamo) – Tudor Ioan Borcea (CS Riposta București) 15-6

Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) 15-6

Rareș Ailinca (CS Dinamo) – Nichita Nistor (CSA Steaua) 15-6

Matei Cîdu (CSA Steaua) – Rareș Costea (CSTA București) 15-4

Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – Andrei Bărbuță (Unirea Iași) 15-3

Luca Radu (CS Dinamo) – Michael Ene (CS Riposta București) 15-5

Casian Cîdu (CS Dinamo) – Dacian Enache (CSA Steaua) 15-10

Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) – Rareș Beteagu (CS Dinamo) 15-4

David Nicolae Militaru (CS Dinamo) – Tudor Moise (CS Dinamo) 15-14

Alexandru Zmău (CSA Steaua) – Mihnea Andrei (CSM Iași) 15-9

Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) – Ioan Dinu Argatu (CS Dinamo) 15-7

Radu Nițu (CS Riposta București) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-7

 

OPTIMI DE FINALĂ:

Cosmin Stan (CSM Iași) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-8

Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – Cristian Grosu (CSM Iași) 15-13

Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Iustin Cîdu (CS Dinamo) 15-13

Matei Cîdu (CSA Steaua) – Rareș Ailinca (CS Dinamo) 15-8

Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – Luca Radu (CS Dinamo) 15-5

Casian Cîdu (CS Dinamo) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-10

Alexandru Zmău (CSA Steaua) – David Nicolae Militaru (CS Dinamo) 15-6

Radu Nițu (CS Riposta București) – Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) 15-5

 

SFERTURI DE FINALĂ:

Cosmin Stan (CSM Iași) – Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) 15-10

Matei Cîdu (CSA Steaua) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-6

Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – Casian Cîdu (CS Dinamo) 15-12

Radu Nițu (CS Riposta București) – Alexandru Zmău (CSA Steaua) 15-7

 

SEMIFINALE:

Matei Cîdu (CSA Steaua) – Cosmin Stan (CSM Iași) 15-10

Radu Nițu (CS Riposta București) – Rareș Gheorghe (CS Dinamo) 15-9

 

FINALA:

Matei Cîdu (CSA Steaua) – Radu Nițu (CS Riposta București) 15-7

 

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 CIDU Matei CSA STEAUA București  ROU
2 NITU Radu (Champ) CS RIPOSTA Bucuresti  ROU
3T GHEORGHE Rares CS DINAMO Bucuresti  ROU
3T STAN Cosmin CSM Iasi  ROU
5 STANESCU Razvan CSM UNIREA Slobozia  ROU
6 ZMAU Alexandru CSA STEAUA Bucuresti  ROU
7 DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia  ROU
8 CIDU Casian CS DINAMO Bucuresti  ROU
9 CIDU Iustin CS DINAMO Bucuresti  ROU
10 CRISTOLOVEAN Bogdan CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
11 MILITARU David Nicolae CS DINAMO Bucuresti  ROU
12 GROSU Cristian CSM Iasi  ROU
13 AILINCA Rares CS DINAMO Bucuresti  ROU
14 RADU Luca CS DINAMO Bucuresti  ROU
15 POPA Andrei CSM UNIREA Slobozia  ROU
16 TIPISCA Razvan CSM Iasi  ROU
17 ENACHE Dacian CSA STEAUA Bucuresti  ROU
18 EVA Alexandru CSM Iasi  ROU
19 ARGATU Ioan Dinu CS DINAMO Bucuresti  ROU
20 ENE Michael CS RIPOSTA Bucuresti  ROU
21 NISTOR Nichita CSA STEAUA Bucuresti  ROU
22 VASILESCU Sergiu CS RIPOSTA Bucuresti  ROU
23 MIHNEA Andrei CSM Iasi  ROU
24 NITU Horia CS RIPOSTA Bucuresti  ROU
25 TATULESCU Nicolae Chrisley CSA STEAUA Bucuresti  ROU
26 MOISE Tudor CS DINAMO Bucuresti  ROU
27 BETEAGU Rares CS DINAMO Bucuresti  ROU
28 BORCEA Tudor Ioan CS RIPOSTA Bucuresti  ROU
29 GAVRILA Cristian Marian CSS Slobozia  ROU
30 PANTIS Matei CS RIPOSTA Bucuresti  ROU
31 BARBUTA Andrei CSS Unirea Iasi  ROU
32 COSTEA Rares CSTA Bucuresti  ROU
33 VELICU Mihnea CS DINAMO Bucuresti  ROU
34 SURCEL Stefan Alexandru CS DINAMO Bucuresti  ROU
35 BARA Ianis Alexandru CS DINAMO Bucuresti  ROU
36 MACOVEI Cristian CSA STEAUA Bucuresti  ROU
37 COSTEA Andrei CSTA Bucuresti  ROU
38 POPA Cosmin Andrei CSA STEAUA Bucuresti  ROU
39 RADU Matei Alexandru CS DINAMO Bucuresti  ROU
40 PIETROIU Andrei CSS Slobozia  ROU
41 STEFAN Mario Alexandru CSA STEAUA Bucuresti  ROU
42 GRECU Luca Stefan CS DINAMO Bucuresti  ROU
43 LAZAR Vlad Eduard CS DINAMO Bucuresti  ROU
44T DANILA Felix Mihai CS DINAMO Bucuresti  ROU
44T SOMOIOG Madalin CSS Slobozia  ROU

Articole similare

ACUM LIVE: Cupa României la spadă, ziua 2: azi are loc proba feminină pe echipe

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Maria Boldor-locul 27, Mălina Călugăreanu-locul 29 și Isabelle Stan-locul 50 în proba de floretă junioare la Mondialele de la Plovdiv

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Ministrul Tineretului și Sportului, Ioana Bran va fi prezentă mâine la deschiderea Campionatului Național de spadă seniori masculin, ediția 2018, de la Satu Mare

Federatia Romana de Scrima
6 ani
Exit mobile version