Știri

Maria Boldor (CSA Steaua) a câștigat Cupa Federației la floretă juniori feminin de la Satu Mare

Cupa Federației la floretă pentru cadeți și juniori de la Satu Mare a continuat duminică, 6 septembrie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” cu proba de juniori la feminin.
De la ora 9:00 s-au aliniat la start 18 sportive de la CSA Steaua, CS Satu Mare, CSU Poli Timișoara și CS Farul Constanța. S-au tras două tururi de grupe, iar apoi toate sportivele au ajuns pe un tablou incomplet de 32, de eliminare directă. După un concurs disputat, trofeul a fost câștigat de către Maria Boldor (CSA Steaua), care și-a învins în finală sora, pe Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), scor 15-11.
Pe locul trei s-au situat Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) și Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă a arătat astfel:

Clasamentul complet al Cupei Federației la floretă juniori la feminin poate fi văzut AICI.
Programul următoarelor două zile de la Cupa Federației la floretă de la Satu Mare este următorul: