Federația Română de Scrimă
Știri

Mălina Călugăreanu și Bogdan Dascălu s-au clasat pe locul 3 la etapa satelit de Cupă Mondială de floretă seniori de la Copenhaga

Capitala Danemarcei, Copenhaga a găzduiește sâmbătă și duminică, 27 și 28 mai 2017, o etapă satelit de Cupă Mondială la floretă seniori, feminin și masculin.
Pe planșele din Danemarca au fost prezenți, în total, 144 de sportivi. România a fost reprezentată la Copenhaga de trei sportivi: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua) și Bogdan Dascălu (CSU Cluj Napoca). Iar evoluția sportivilor români a fost una foarte bună.
La masculin au concurat 87 de floretișit, iar Bodan Dascălu s-a clasat la final pe locul trei. În semifinale, sportivul de la CSU Cluj Napoca a fost învins de Guilherme Toldo (Brazilia), scor 15-7.
La feminin s-au întrecut 57 de sportive, iar Mălina Călugăreanu a ocupat în final poziția a treia, în timp ce Maria Boldor a încheiat proba pe locul 9. În semifinale, Mălina a fost învinsă de Marta Cammilletti (Italia), scor 7-15.

Articole similare

UPDATE 7: Campionatul Național de spadă cadeți, ziua 2: azi are loc proba masculină pe echipe. Finala: CS Satu Mare – LPS Craiova1 45-39

Federatia Romana de Scrima
12 ani

Ediția a 38-a a Cupei 1 Decembrie la floretă pentru copii și speranțe are loc în acest week-end la Satu Mare

Federatia Romana de Scrima
11 ani

România – locul 10 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Verona, în proba de sabie juniori masculin echipe

Federatia Romana de Scrima
8 ani
Exit mobile version