Știri

Iulian Teodosiu, locul 12 la etapa de Cupă Mondială de sabie de la Atena

Concursul individual al Cupei Mondiale de sabie de la Atena s-a încheiat cu victoria maghiarului Aron Szilagyi. Acesta s-a impus cu 15-8 în finală cu sud-coreanul Kim Junghwan, cel care a pierdut la Moscova finala în fața lui Tiberiu Dolniceanu.
Din păcate, românii nu au prins o zi foarte bună. Cel mai bine clasat a fost Iulian Teodosiu, care a terminat pe locul 12 după două zile cu rezultate apreciabile. Ceilalți sportivi români prezenți la Atena au încheiat pe următoarele poziții: Tiberiu Dolniceanu – locul 17, Ciprian Gălățanu – locul 41, Dragoș Sîrbu – locul 73, Alin Badea – locul 102, Mădălin Bucur – locul 121.
Delegația este condusă de către antrenorul Mihai Covaliu.
Duminică, 27 aprilie, va avea loc concursul pe echipe unde este înscrisă și România.