Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

Iulian Teodosiu este campionul seniorilor la sabie!

Dinamo a dominat un concurs în care s-au înscris 44 de sportivi de la 9 cluburi. Alin Badea, Iulian Teodosiu și Răzvan Ursachi au fost singuri sabreri din concursul de azi care au avut victorii pe linie în faza grupelor, iar doi dintre ei, Iulian și Răzvan au ajuns până în semifinalele competiției, acolo unde s-au mai calificat coechipierul lor, Codrin Cozmuleanu, și ieșeanul Matei Cîdu. Răzvan Ursachi și Iulian Teodosiu au fost și cei doi sabreri care și-au disputat ultimul act, după victoriile obținute în semifinale. Victoria finală i-a aparținut lui Iulian Teodosiu care l-a învins pe Răzvan cu 15-7 pentru titlul de campion național al ediției 2022. Medaliile de bronz au fost câștigate de Codrin Cozmuleanu (CS Dinamo) și Matei Cîdu (CSM Iași).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

16-IMI:

OPTIMI DE FINALĂ:

SFERTURI DE FINALĂ:

SEMIFINALE:

FINALA:

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Country
1 TEODOSIU Iulian CS DINAMO București  ROU
2 URSACHI Razvan CS DINAMO București  ROU
3T COZMULEANU Codrin CS DINAMO București  ROU
3T CÎDU Matei CSM Iași  ROU
5 NIȚU Radu CS RIPOSTA București  ROU
6 STĂNESCU Răzvan CSM UNIREA Slobozia  ROU
7 TIPIȘCĂ Răzvan CSM Iași  ROU
8 GHEORGHE Rareș CS DINAMO București  ROU
9 BADEA Alin CSA STEAUA București  ROU
10 CRUȚU Mihai CSM UNIREA Slobozia  ROU
11 EFTIMIE Sorin CS DINAMO București  ROU
12 ZMĂU Alexandru CSM Iași  ROU
13 CÎDU Casian CSS UNIREA Iași  ROU
14 LUPU Nicolas CS DINAMO București  ROU
15 ENACHE Mihnea CSA STEAUA București  ROU
16 DUȚU Ionut CSA STEAUA București  ROU
17 STAN Cosmin CSS UNIREA Iași  ROU
18 DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia  ROU
19 PANTIȘ Matei CS RIPOSTA București  ROU
20 COVALIU Vlad CS DINAMO București  ROU
21 POPA Andrei CSȘ Slobozia  ROU
22 BONDEI Viorel Gabriel CS RIPOSTA București  ROU
23 GHEORGHE Sergiu CS DINAMO București  ROU
24 RADU Luca CS DINAMO București  ROU
25 ȘOVAR Marco CS DINAMO București  ROU
26 IACOB Paul CSA STEAUA București  ROU
27 MILITARU David Nicolae CS DINAMO București  ROU
28 COSTEA Andrei ACS DUEL București  ROU
29 CRISTOLOVEAN Bogdan CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
30 GROSU Cristian CSM Iași  ROU
31 EVA Alexandru CSM Iași  ROU
32 DICU Rareș CS DINAMO București  ROU
33 BĂRBUȚĂ Andrei CSS UNIREA Iași  ROU
34 ARGATU Ioan Dinu CS DINAMO București  ROU
35 ȘOMOIOG Ionuț CSS Slobozia  ROU
36 CÎDU Iustin CSS UNIREA Iasi  ROU
37 PIETROIU Andrei CSS Slobozia  ROU
38 MERCURIAN Radu CS DINAMO București  ROU
39 CĂLBEAZĂ David Mihai CS DINAMO București  ROU
40 LEPĂDĂTESCU Liviu CSM UNIREA Slobozia  ROU
41 MACOVEI Razvan CSA STEAUA București  ROU
42 GAVRILĂ Cristian Marian CSS Slobozia  ROU
43 BUJOR Mihai Alexandru CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
44 LIONTE Albert Gabriel CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU

REZULTATELE DIN GRUPE:

Articole similare

Azi are loc Campionatul Național de floretă cadeți feminin individual

Federatia Romana de Scrima
10 ani

C.E. de Seniori – Dusseldorf 2019 – sabie feminin, echipe

Federatia Romana de Scrima
5 ani

Adrian Dabija (CS UNEFS) trage sâmbătă la etapa de Cupă Mondială de spadă juniori din Luxemburg

Federatia Romana de Scrima
8 ani
Exit mobile version