Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

Iulian Teodosiu – campionul național al sabrerilor

Campionatul Național de Sabie seniori

Masculin, individual

Iulian Teodosiu s-a impus în campionatul național, după un traseu care a cuprins zece victorii în grupă și pe tabloul principal. În finală, dinamovistul a dispus cu 15-10 de colegul său de club Răzvan Ursachi. Medaliile de bronz au ajuns la Alexandru Zmău (CSA Steaua) și Radu NIțu (CS Riposta București).

 

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

Dragoș Sîrbu (Muschetarul Iași) – Noah Ștefan Manea (CS Dinamo) 15-6

Ionuț Duțu (CSA Steaua) – Ioan Dinu Argatu (CS Dinamo) 15-9

Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Andrei Busuioc (CS Dinamo) 15-9

Cristian Grosu (CSM Iași) – Mihai Alexandru Bujor (Olimpic Cetate Râșnov) 15-7

Cristian Macovei (CSA Steaua) – Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) 15-3

 

16-IMI:

Răzvan Ursachi (CS Dinamo) – Dragoș Sîrbu (Muschetarul Iași) 15-4

Cosmin Stan (CSM Iași) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-13

Iustin Cîdu (CS Dinamo) – George Iancu (Muschetarul Iași) 15-13

Matei Cîdu (CSA Steaua) – Alexandru Eva (CSM Iași) 15-4

Rareș Ailinca (CS Dinamo) – Ionuț Duțu (CSA Steaua) 15-4

Nicolas Lupu (CS Dinamo) – Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) 15-9

Dacian Enache (CSA Steaua) – Michael Ene (CS Riposta București) 15-4

Alexandru Zmău (CSA Steaua) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-6

George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Cristian Grosu (CSM Iași) 15-3

Codrin Cozmuleanu (CS Dinamo) – Andrei Bărbuță (Unirea Iași) 15-3

Răzvan Stănescu  (CSM Unirea Slobozia) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-9

Iulian Teodosiu (CS Dinamo) – Alexandru Miculescu (CSA Steaua) 15-8

Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-5

Casian Cîdu (CS Dinamo) – Marco Șovar (CS Dinamo) 15-8

Mihnea Enache (CSA Steaua) – David Nicolae Militaru (CS Dinamo) 15-9

Radu Nițu (CS Riposta București) – Cristian Macovei (CSA Steaua) 15-7

 

OPTIMI DE FINALĂ:

Răzvan Ursachi (CS Dinamo) – Cosmin Stan (CSM Iași) 15-14

Matei Cîdu (CSA Steaua) – Iustin Cîdu (CS Dinamo) 15-5

Rareș Ailinca (CS Dinamo) – Nicolas Lupu (CS Dinamo) 15-8

Alexandru Zmău (CSA Steaua) – Dacian Enache (CSA Steaua) 15-7

Codrin Cozmuleanu (CS Dinamo) – George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-13

Iulian Teodosiu (CS Dinamo) – Răzvan Stănescu  (CSM Unirea Slobozia) 15-10

Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Casian Cîdu (CS Dinamo) 15-12

Radu Nițu (CS Riposta București) – Mihnea Enache (CSA Steaua) 15-6

 

SFERTURI DE FINALĂ:

Răzvan Ursachi (CS Dinamo) – Matei Cîdu (CSA Steaua) 15-12

Alexandru Zmău (CSA Steaua) – Rareș Ailinca (CS Dinamo) 15-12

Iulian Teodosiu (CS Dinamo) – Codrin Cozmuleanu (CS Dinamo) 15-13

Radu Nițu (CS Riposta București) – Vlad Covaliu (CS Dinamo) 15-10

 

SEMIFINALE:

Răzvan Ursachi (CS Dinamo) – Alexandru Zmău (CSA Steaua) 15-6

Iulian Teodosiu (CS Dinamo) – Radu Nițu (CS Riposta București) 15-14

 

FINALA:

Iulian Teodosiu (CS Dinamo) – Răzvan Ursachi (CS Dinamo) 15-10

 

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 TEODOSIU Iulian CS DINAMO BUCURESTI  ROU
2 URSACHI Razvan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T ZMAU Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T NITU Radu CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
5 AILINCA Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
6 COVALIU Vlad CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 CIDU Matei CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 COZMULEANU Codrin CS DINAMO BUCURESTI  ROU
9 DRAGOMIR George CSM UNIREA Slobozia  ROU
10 CIDU Iustin CS DINAMO BUCURESTI  ROU
11 CIDU Casian CS DINAMO BUCURESTI  ROU
12 STANESCU Razvan CSM UNIREA Slobozia  ROU
13 LUPU Nicolas CS DINAMO BUCURESTI  ROU
14 ENACHE Mihnea CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
15 STAN Cosmin CSM IASI  ROU
16 ENACHE Dacian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
17 ENE Michael CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
18 TIPISCA Razvan CSM IASI  ROU
19 MILITARU David Nicolae CS DINAMO BUCURESTI  ROU
20 BARBUTA Andrei CSS Unirea Iasi  ROU
21 POPA Andrei CSM UNIREA Slobozia  ROU
22 GAVRILA Cristian Marian CSS SLOBOZIA  ROU
23 SOVAR Marco CS DINAMO BUCURESTI  ROU
24 IANCU George CS Muschetarul Iasi  ROU
25 EVA Alexandru CSM IASI  ROU
26 CRISTOLOVEAN Bogdan CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
27 MICULESCU Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
28T DUTU Ionut CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
28T DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia  ROU
30 SIRBU Dragos CS Muschetarul Iasi  ROU
31 MACOVEI Cristian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
32 GROSU Cristian CSM IASI  ROU
33 BUJOR Mihai Alexandru CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
34 VASILESCU Sergiu CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
35 MANEA Noah Stefan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
36 BUSUIOC Andrei CS DINAMO BUCURESTI  ROU
37 ARGATU Ioan Dinu CS DINAMO BUCURESTI  ROU
38 MARDARE Bogdan Gabriel CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
39 MOISE Tudor CS DINAMO BUCURESTI  ROU
40 PANTIS Matei CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
41 TATULESCU Nicolae Chrisley CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
42 PIETROIU Andrei CSS SLOBOZIA  ROU
43 STEFAN Mario Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
44 NISTOR Nichita CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
45 POPA Cosmin Andrei CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
46 MIHALACHE Stefan CSS SLOBOZIA  ROU

Articole similare

CSM Satu Mare a câștigat Campionatul Național de spadă seniori de la Satu Mare, ediția 217, în proba masculină pe echipe

Federatia Romana de Scrima
7 ani

UPDATE 3: Vezi galerie foto de la la prima zi la Cupa 1 Decembrie la floretă copii de la Satu Mare

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Alexandra Predescu, locul 25 la spadă cadeți la Mondialele de la Plovdiv

Federatia Romana de Scrima
10 ani
Exit mobile version