Federația Română de Scrimă
Știri

Ilinca Hogea (CS Riposta) a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de scrimă pentru copii, în proba de sabie feminin, categoria 8-9 ani

Prima probă din ziua a patra a Campionatului Național de scrimă pentru copii, de joi, 25 iunie, de la Sala de Scrimă Floreasca din București, a fost cea de sabie feminin, categoria 8-9 ani.
La start s-au prezentat 19 sportive, iar medalia de aur a fost câștigată de Ilinca Hogea (CS Riposta), care a învins-o în finală pe Ruxandra Bolohan (ACS Duel), scor 8-3.
Medaliile de bronz le-au revenit sportivelor Ioana Guliciuc (CSM Brașov) și Rosemarie Benciu (CS Riposta):
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
Tabloul de 8
Rosemarie Benciu (CS Riposta) – Rebeca Mamele (CSA Steaua) 8-3
Minako Mohanu (CS Riposta) – Ruxandra Bolohan (ACS Duel) 4-8
Cristina Vișoiu (CS Dinamo) – Ilinca Hogea (CS Riposta) 3-8
Ioana Guliciuc (CSM Brașov) – Alexia Dumitrașcu (CS Riposta) 8-7.
Semifinale
Rosemarie Benciu (CS Riposta) – Ruxandra Bolohan (ACS Duel) 4-8
Ilinca Hogea (CS Riposta) – Ioana Guliciuc (CSM Brașov) 8-4.
Finala
Ruxandra Bolohan (ACS Duel) – Ilinca Hogea (CS Riposta) 3-8.
Clasamentul complet al Campionatului Național de scrimă pentru copii, proba de sabie feminin, categoria 8-9 ani, poate fi văzut AICI.