Știri

Prima zi a Campionatului Național de floretă pentru cadeți a programat marți, 3 februarie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare cea dintâi probă: feminină la individual.
La start s-au aliniat 24 de sportive din întreaga țară, iar medalia de aur a fost cucerită de către Anca Săveanu (CSA Steaua). Aceasta a învins-o în finală, după un meci foarte disputat pe Adriana Haidu (CS Satu Mare), scor 15-8.
Medaliile de bronz au fost cucerite de către două sportive de la CS Satu Mare: Alexandra Lazin și Andreea Potor.
Rezultatele din partea superioară a tabloului au fost următoarele:
Tabloul de 8
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Raluca Văcărașu (CS Farul) 15-10
Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare) 6-15
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua) 15-9
Andreea Potor (CS Satu Mare) – Raluca Drăghici (CSA Steaua) 15-6.
Semifinale
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare) 15-9
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Andreea Potor (CS Satu Mare) 15-5.
Finala
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Adriana Haidu (CS Satu Mare) 15-8
Clasamentul complet al Campionatului Național de floretă cadeți, proba feminină la individual, poate fi văzut AICI.