Federația Română de Scrimă
Știri

Ziua a treia a Campionatului Național de spadă cadeți a programat sâmbătă, 17 ianuarie, la Sala de Scrimă Floreasca din București, proba feminină la individual. La start s-au aliniat 49 de sportive, iar medalia de aur a fost câștigată de Zsuzsa Schlier, de la CSS Târgu Mureș. Sportiva pregătită de Zoltan Szabo a trecut în finală de Bianca Benea (CSM Oradea), scor 15-9. Medaliile de bronz au fost cucerite de două sportive de la CSA Steaua: Alexandra Predescu și Denisa Barosan.
Rezultatele din fazele superioare ale concursului au fost următoarele:
Tabloul de 8
Alexandra Predescu (CSA Steaua) – Ana Maria Vasile (LPS Craiova) 15-2
Andreea Vîrban (LPS Craiova) – Zsuzsa Schlier (CSS Tg. Mureș) 6-14
Bianca Benea (CSM Oradea) – Andreea Hodorogea (ACS Quarto) 15-8
Talida Enache (CS UNEFS) – Denisa Barosan (CSA Steaua) 2-5.
Semifinale
Alexandra Predescu (CSA Steaua) – Zsuzsa Schlier (CSS Tg. Mureș) 10-13
Bianca Benea (CSM Oradea) – Denisa Barosan (CSA Steaua) 15-12.
Finala
Zsuzsa Schlier (CSS Tg. Mureș) – Bianca Benea (CSM Oradea) 15-9.
Clasamentul final al Campionatului Național de spadă cadeți, proba feminină la individual, poate fi văzut AICI.
Campionatul Național de spadă cadeți se încheie duminică, 18 ianuarie, cu proba feminină pe echipe.