Federația Română de Scrimă
Știri

Capitala Bulgariei, Sofia a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute, sâmbătă, 14 martie, un turneu satelit de Cupă Mondială la spadă seniori, la feminin și masculin individual.
La start s-au prezentat 114 sportivi, printre care s-au numărat și opt din România, de la CS Universitatea Craiova, după cum urmează:
FEMININ – Raluca Sbîrcia, Oana Puiu, Diana Donoiu, Alexandra Ionică Cârstea;
MASCULIN – Alin Mitrică, Ionuț Trandafirescu, Liviu Dragomir, Alin Sbîrcia.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Raluca Sbîrcia și Diana Donoiu, care s-au clasat pe poziția a treia la feminin individual. Celelalte două sportive din țara noastră au încheiat pe următoarele locuri: Oana Puiu – locul 17, Alexandra Ionică Cârstea – locul 23.
La masculin, cea mai bună clasare românească a fost realizată de către Alin Mitrică, occupant al poziției a șaptea. Ceilalți trei spadasini din țara noastră au obținut următoarele rezultate: Ionuț Trandafirescu – locul 19, Liviu Dragomir – locul 25, Alin Sbîrcia – locul 42.