Știri

Campionatul Național de Copii, proba de spadă feminin, categoria 8-9 ani, a fost o afacere între sportivele de la CSS1 Constanța. Marian Stan și Eva Marinescu, ambele eleve ale profesorilor Monica Marinescu și Ion Nițulescu, au ajuns fără mari emoții în ultimul act, acolo unde Maria s-a impus la limită, scor 8-7.
Drumul Mariei Stan până la prima sa medalie de aur la un Campionat Național a fost următorul: tabloul de 16 – 8-2 cu Ariana Nemeș (CS Satu Mare); sferturi de finală – 8-6 cu Miruna Cojocaru (CS UNEFS); semifinale – 8-6 cu Eva Letzner (CSS Quarto); finală – 8-7 cu Eva Marinescu (CSS1 Constanța).
Medaliile de bronz le-au revenit sportivelor Eva Letzner (CSS Quarto) și Georgiana Dragomir (ACS Stesial).
Clasamentul complet al Campionatului Național de Copii, proba de spadă feminin, categoria 8-9 ani, în găsiți AICI.
Sponsorii concursului sunt:

Vezi mai jos o galerie foto de la finala concursului și de la festivitatea de premiere: