Știri

Sala de scrimă Floreasca din București găzduiește în zilele de 16, 17, 20 și 21 aprilie o nouă ediție a Campionatului Național de floretă seniori, la individual și pe echipe, la feminin și masculin.
Joi, 16 aprilie, în prima zi de concurs a fost programată proba feminină la individual. La start s-au aliniat 20 de sportive de la CSA Steaua, CSU Poli Timișoara, CSTA București, ACS Balestra, CS Farul Constanța și CS Satu Mare. După cu concurs disputat, medalia de aur a fost cucerită de către Maria Boldor (CSA Steaua), care a învins-o în finală pe Isabelle Stan (CSU Poli Timișoara), scor 15-7. Medaliile de bronz au fost adjudecate de către Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) și Petra Magyar (CSU Poli Timișoara).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
Finala
Maria Boldor (CSA Steaua) – Isabelle Stan (CSU Poli Timișoara) 15-7.
Clasamentul complet al Campionatului Național de floretă seniori, proba feminină la individual, poate fi văzut AICI.