Știri

Succes de excepție pentru scrima românească. Mălina Călugăreanu a câștigat etapa de Cupă Mondială la floretă juniori feminin, proba individuală, de la Belgrad.
Sâmbătă, 7 martie, la startul concursului din capitala Serbiei s-au aliniat la start 47 de sportive, printre care s-au numărat și patru floretiste din România: Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu și Corina Damaschin. Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de Mălina Călugăreanu, care a încheiat concursul pe locul 1.
Parcursul sportivei de la CSA Steaua pe tabloul de eliminare directă a fost următorul: tabloul de 64 – liber; tabloul de 32 – 15-13 cu Maria Aru (Italia); tabloul de 16 – 15-7 cu Alessandra Pisano (Italia); tabloul de 8 – 15-4 cuAikaterini-Maria Kontochristopoulou (Grecia); semifinale – 15-13 cu Anna Szymczak (Polonia); finală – 15-12 cu Julia Walczyk (Polonia).
Celelalate sportive din România au încheiat pe următoarele poziții: Maria Boldor – locul 5, Ana Boldor – locul 19, Corina Damaschin – locul 20.
Duminică, 8 martie, are loc proba pe echipe.