Federația Română de Scrimă
Știri

GALERIE FOTO: Ioana Dumitru (CS Dinamo) și Alin Mitrică (CSU Craiova) au câștigat probele de spadă seniori de la Turneul Internațional „Balkan Clubs Championship”, de la Plovdiv

Ediția a cincea a Turneului Internațional de spadă „Balkan Clubs Championship” de la Plovdiv s-a încheiat duminică, 26 aprilie, cu probele de seniori.
Au participat 66 de sportivi, iar 17 dintre ei au fost din România. Cele două probe au fost câștigat de către doi spadasini români. Ioana Dumitru (CS Dinamo) s-a impus în proba feminină, iar Alin Mitrică (CSU Craiova) a câștigat întrecerea masculină. Rezultatele complete ale sportivilor români în probele de seniori de la Turneul Internațional de spadă „Balkan Clubs Championship” de la Plovdiv au fost următoarele:
FEMININ: Ioana Dumitru (CS Dinamo) – locul 1, Alexandra Ionică Cîrstea (CSU Craiova) – locul 2, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 3, Claudia Năboiu (CSM Oradea) – locul 3, Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 5, Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) – locul 6, Oana Puiu (CSU Craiova) – locul 7, Adela Danciu (CSM Oradea) – locul 8.
MASCULIN: Alin Mitrică (CSU Craiova) – locul 1, Liviu Dragomir (CSU Craiova) – locul 3, Dorian Pîrvan (CSU Craiova) – locul 7, Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) – locul 8, Lucian Ciovică (CSM Oradea) – locul 9, Adrian Stanciu (CSA Steaua) – locul 20, Valentin Popa (CSM Oradea) – locul 24, Bogdan Negraia (CS Farul) – locul 33, Cristian Ungureanu Dimitriu – locul 35.
În urma rezultatelor de la individual, organizatorii au realizat și un clasament pe echipe, iar locul 1 la masculin a revenit celor de la CSU Craiova, iar la feminin celor de la CSM Oradea.