Știri

GALERIE FOTO: CSA Steaua a cucerit medaliile de argint la Cupa Europei la floretă feminin. CSU Poli Timișoara a câștigat medaliile de bronz, iar trofeul a fost adjudecat de Bourg la Reine (Franța)

Clubul Sportiv al Armatei Steaua a organizat duminică, 19 aprilie, la Sala Mihai Viteazul din București, în colaborare cu Federația Română de Scrimă și cu sprijinul Ministerului Apărării, pentru al doilea an consecutiv, Cupa Europei la floretă feminin.
Pentru câștigarea trofeului Cupa Europei, ediția 2015, au concurat cluburile C.D.S. Mangiarotti din Italia, Bourg la Reine din Franța, Hapoel Akko Romach Abirim din Israel, Şcoala de scrimă Chişinău din Republica Moldova, iar din România – CSA Steaua București și CSU Poli Timișoara. După un concurs echilibrat și extrem de bine organizat, trofeul a fost adjudecat de către Bourg la Reine. Formația din Franța a trecut în finala mare de CSA Steaua, scor 35-32. Medaliile de bronz le-au revenit celor de la CSU Poli Timișoara, învingătoare în finala mică împotriva italiencelor de la C.D.S. Mangiarotti, scor 45-41. Rezultatele complete ale competiției au fost următoarele:
Finala locurile 5-6
Hapoel Akko Romach Abirim (Israel) – Școala de scrimă Chișinău (Rep. Moldova) 45-28.
Componența celor șase formații care s-au duelat duminică pentru Cupa Europei a fost următoarea:
CSA Steaua: Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Corina Damaschin, Anca Săveanu. Antrenor: Petre Ducu și Florin Gheorghe;
C.D.S. Mangiarotti: Martina Fumagalli, Francesca Guerra, Irene Barbotti. Antrenor: Davide Locat;
Bourg la Reine: Ysaora Thibus, Ines Boubakri, Gaëlle Gebet, Sarah Bertille. Antrenor: Geoffroy Labourier. Capitan de echipă: Julien Blanchet;
Hapoel Akko Romach Abirim: Noa Hanina, Avigail Alphatov, Mary Devorkin. Antrenor: Lidia Hatoel Zuckerman;
Școala de Scrimă Chișinău: Anastasia Ţurcan, Anastasia Ceres, Arina Cozii, Alexandra Cozii. Antrenor: Vitali Cojocari;
CSU Poli Timișoara: Isabelle Stan, Petra Magyar, Ana Boldor, Laura Vîrgă. Antrenor: Tudor Petruș.