Federația Română de Scrimă
Știri

GALERIE FOTO: CS Dinamo a câștigat Cupa României la sabie, proba pe echipe la masculin

Cupa României la sabie s-a încheiat vineri, 7 noiembrie, la Sala de Scrimă Floreasca din București, cu proba pe echipe la masculin. La start s-au prezentat cinci formații, iar trofeul a fost câștigat de către CS Dinamo. Învigătoare și în 2013, CS Dinamo a trecut în finala mare de eterna rivală CSA Steaua, scor 45-43. Pe treapta a treia a podiumului a urcat CSM Iași, care a învins în finala mică pe CSTA București, scor 45-41.
Rezultatele concursului au fost următoarele:
Tabloul de 8
CSM Iași – CS Riposta 45-28
Semifinale
CS Dinamo – CSM Iași 45-23
CSA Steaua – CSTA 45-24
Finala mică
CSM Iași – CSTA 45-41
Finala mare
CS Dinamo – CSA Steaua 45-43.
Componența celor cinci echipe care au concurat a fost următoarea:
CS Dinamo: Mădălin Bucur, Tiberiu Dolniceanu, Dragoș Sîrbu, Iulian Teodosiu;
CS Riposta: 
Binel Babacea, Mihai Marincaș, Adrian Puică;
CSA Steaua: 
Alin Badea, Mihai Cruțu, George Iancu, Virgil Marcea;
CSM Iași: 
Sergiu Ciornilă, Codrin Cozmulean, Tudor Dreer, Bogdan Zmău;
CSTA: 
Alexei Niculin, Alexandru Popescu, Nicolae Zaporojcenko.
Clasamentul complet al Cupei României la sabie, proba masculină pe echipe, poate fi văzut AICI.

IMG_5980

Articole similare

România – aur la floretă echipe feminin juniori la Tașkent

Federatia Romana de Scrima
4 ani

Zeci de elevi de la Colegiul Tehnic de Aeronautică „Henri Coandă” au asistat azi la o demonstrație de scrimă susținută de sportivii de la CSS Triumf și CS Riposta

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Dragoș Sîrbu au plecat la a șasea etapă de Cupă Mondială la sabie de la Chicago

Federatia Romana de Scrima
12 ani
Exit mobile version