Știri

Bianca Benea nu va uita niciodată ziua de 26 februarie 2015, ziua în care a cucerit prima medalie importantă din cariera sa de spadasină. Sportiva de la CSM Oradea a câștigat joi medalia de bronz la Campionatul European de la Maribor, în proba de spadă cadeți feminin individual. Și nu a fost departe de o medalie mai strălucitoare!
La fix o săptămână după ce a sărbătorit împlinirea vârstei de 16 ani, eleva lui Nicolae Ille a avut un parcurs excelent și a reușit să aducă prima medalie pentru delegația României la Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Maribor.
Parcursul Biancăi spre medalia de bronz a fost următorul: tabloul de 128 – liber; tabloul de 64 – 15-14 cu Jana Nemcova (Slovacia); tabloul de 32 – 15-13 cu Anastasia Soldatova (Rusia), tabloul de 16 – 12-5 cu Kateryna Chorniy (Ucraina); tabloul de 8 – 15-12 cu Alessandra Bozza (Italia); semifinale – 13-15 cu Federica Isola (Italia).
În aceeași probă au mai participat alte trei sportive din România care au încheiat pe următoarele poziții:  Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 34, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu is Mureș) – locul 39 și Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 95.
Podiumul complet al probei de spadă cadeți feminin individual a arătat astfel: 1. Federica Isola (Italia), 2. Eleonora De Marchi (Italia), 3. Bianca Benea (România) și Lea Mayer (Germania).