Federația Română de Scrimă
Știri

La Timișoara, timp de patru zile, în perioada 25-28 martie se dispută Campionatul Național de floretă pentru tineret. Miercuri, 25 martie, de la ora 9:00, în sala de sport din baza Politehnica2 a avut loc proba individuală la masculin.
La start s-au prezentat 20 de sportivi, iar medalia de aur a fost cucerită de către Benjamin Bodo. Legitimat la CS Satu Mare, Benjamin l-a învins în finală pe Vlad Porușniuc (CSA Steaua), scor 15-12.
Medaliile de bronz au fost cucerite de către Bogdan Dascălu (CSU Cluj Napoca) și Silviu Roșu (CSA Steaua). Rezultatele din partea superioară a tabloului au fost următoarele:
Tabloul de 8
Bogdan Dascălu (CSU Cluj Napoca) – Teofil Moisuc (CSU Poli Timișoara) 15-7
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Andrei Neguț (CSU Poli Timișoara) 15-10
Silviu Roșu (CSA Steaua) – Cristian Cândescu (CSA Steaua) 15-4
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua) 15-9.
Semifinale
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Bogdan Dascălu (CSU Cluj Napoca) 15-14
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – Silviu Roșu (CSA Steaua) 15-13
Finala
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – Vlad Porușniuc (CSA Steaua) 15-12.
Clasamentul complet al Campionatului Național de floretă tineret, proba individuală la masculin, poate fi văzut AICI.