Știri

Sâmbătă, 31 ianuarie, a vut loc la Helsinki o nouă etapă din Circuitul European de spadă cadeți, la feminin și masculin, la individual.
România a fost reprezentată de Alexandra Predescu, Mihaela Leonte și Denisa Barosan în proba feminină și de Nicolae Drăgoi în cea masculină. Cel mai bun rezultat al unui român la Helsinki a fost obținut de către Alexandra Predescu. Sportiva pregătită de Alina Ciuculescu a terminat pe locul 5, fiind foarte aproape de un loc pe podium. După ce a terminat pe primul loc grupa preliminară, Alexandra Predescu (CSA Steaua) a avut următorul parcurs în eliminările directe: tabloul de 64 – liber; tabloul de 32 – 15-3 cu Kay Sze Karina Leung (Hong Kong); tabloul de 16 – 15-7 cu Alberta Agata Grasso (Italia); tabloul de 8 – 11-15 cu Brenda Kolbinger (Germania).
Ceilalți sportivi români au terminat întrecerea individual pe următoarele poziții: Mihaela Leonte (CSS Quarto) – locul 11, Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 21, Nicolae Drăgoi (CS UNEFS) – locul 56.
La masculin au participat 84 de sportivi, iar la feminin au tras 58 de spadasine.
Sportivii români se întorc duminică în țară.