Știri

Florin Mirică (CS UNEFS) a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de scrimă pentru copii, în proba de spadă masculin, categoria 10-11 ani

Ziua a cincea a Campionatului Național de scrimă pentru copii s-a încheiat vineri seara, pe 26 iunie, la ora 18:00, la Sala de Scrimă Floreasca din București, cu finala probei de spadă masculin, categoria 10-11 ani.
44 de sportivi au luat startul în această probă, iar medalia de aur a fost câștigată de Florin Mirică (CS UNEFS), care l-a învins în finală pe Codruț Florescu (CS Engarde), scor 8-4. Medaliile de bronz au fost câștigate de către Carol Crăciun (CS Olimpia) și Bogdan Hoitan (ACS Stesial). Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
Tabloul de 8
Florin Mirică (CS UNEFS) – Horia Nistor (CS Farul) 8-3
Carol Crăciun (CS Olimpia) – Paradi Hunor Szodorai (LPS Satu Mare) 8-7
Ștefan Baciu (CSS Quarto) – Bogdan Hoitan (ACS Stesial) 2-3
Rareș Marghescu (CS Engarde) – Codruț Florescu (CS Engarde) 7-8.
Semifinale
Florin Mirică (CS UNEFS) – Carol Crăciun (CS Olimpia) 7-1
Bogdan Hoitan (ACS Stesial) – Codruț Florescu (CS Engarde) 5-8.
Finală
Florin Mirică (CS UNEFS) – Codruț Florescu (CS Engarde) 8-4.
Clasamentul complet al Campionatului Național de scrimă pentru copii, în proba de spadă masculin, categoria 10-11 ani, poate fi văzut AICI.