Știri

Emilia Corbu (CSTA) a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de scrimă pentru copii, în proba de floretă feminin, categoria 12-13 ani. Ea a fost premiată de campioana olimpică Laura Badea Cârlescu

Prima probă de joi, 2 iulie, de la Campionatul Național de scrimă pentru copii, cea de floretă feminin individual, la categoria 12-13 ani, a fost câștigată de către Emilia Corbu (CSTA București).
De la ora 9:00, la Sala de Scrimă Floreasca din București s-au prezentat la concurs 19 sportive. Medalia de aur a fost câștigată de către Emilia Corbu (CSTA București), care a învins-o în finală pe Crina Popa (ACS Balestra), scor 10-3. Medaliile de bronz au fost adjudecate de către două sportive de la CS Satu Mare: Teodora Șofran și Melissa Korossy.
Festivitatea de premiere a fost oficiată de către doamna Laura Badea Cârlescu, campioană olimpică la floretă feminin individual la ediția din 1996, de la Atlanta.
Festivitatea de deschidere a fost transmisă LIVE de către Realitatea TV, iar invitați din partea Federației Române de Scrimă au fost Roxana Scarlat – multiplă medaliată la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene – și pe Tudor Petruș – antrenorul campioanei olimpice la floretă, Laura Badea.
Rezultatele din partea superioară a concursului au fost următoarele:
Tabloul de 8
Crina Popa (ACS Balestra) – Teodora Turdean (CS Satu Mare) 10-5
Diana Șuta (CS Satu Mare) – Teodora Șofran (CS Satu Mare) 4-10
Melissa Korossy (CS Satu Mare) – Anne Marie Briciu (CSTA) 10-5
Tamara Ulici (CS Satu Mare) – Emilia Corbu (CSTA) 5-10.
Semifinale
Crina Popa (ACS Balestra) – Teodora Șofran (CS Satu Mare) 10-6
Melissa Korossy (CS Satu Mare) – Emilia Corbu (CSTA) 3-6.
Finala
Emilia Corbu (CSTA) – Crina Popa (ACS Balestra) 10-3.

Clasamentul complet al Campionatului Național de scrimă pentru copii, în proba de floretă feminin individual, la categoria 12-13 ani, poate fi văzut AICI.