Știri

David Biro (CSS Târgu Mureș) a câștigat Cupa Federației la spadă cadeți, proba masculină la individual

Sala LPS „Petrache Trișcu” din Craiova găzduiește în perioada 22-25 octombrie întrecerile Cupei Federației la spadă, cadeți și juniori, feminin și masculin.
Joi, 22 octombrie, de la ora 9:00, a avut loc proba masculină la cadeți. La start s-au prezentat 49 de sportivi de la LPS Craiova, CS Satu Mare, CSA Steaua, CSS Steaua, CS UNEFS, CS Olimpia, CSS Târgu Mureș și LPS Bihorul Oradea.
Trofeul a fost adjudecat de către David Biro, de la CSS Târgu Mureș. Pregătit de antrenorul Zoltan Szabo, David l-a învins în finală pe Adam Macska (CS Satu Mare), scor 15-13. Podiumul a fost completat de către Alexandros Gkogkos (CSS Steaua) și Balazs Szilagyi (CS Satu Mare).
Rezultatele de pe tabloul incomplet de 64, de eliminare directă, au fost următoarele:
TABLOUL DE 64 PÂNĂ LA TABLOUL DE 8, INCLUSIV
T64-1

SEMIFINALE
Adam Macska (CS Satu Mare) – Alexandros Gkogkos (CSS Steaua) 10-5
David Biro (CSS Târgu Mureș) – Balazs Szilagyi (CS Satu Mare) 15-12
FINALA
David Biro (CSS Târgu Mureș) – Adam Macska (CS Satu Mare) 15-13.
Clasamentul complet al Cupei Federației la spadă, proba masculină la cadeți, poate fi văzut AICI.
Programul următoarelor zile de concurs din Cupa Federației la spadă de la Craiova este următorul: