Știri

David Bâlc (CS Satu Mare) a ocupat locul I la Cupa Balassi la sabie pentru copii de la Esztergom (Ungaria)

Localitatea maghiară Esztergom a găzduit sâmbătă și duminică, 13 și 14 februarie, o nouă ediție a Cupei Ballasi la sabie pentru copii, masculin și feminin, doar la individual.
La startul concursului s-au prezentat peste 100 de sportivi din Ungaria, Slovacia, Ucraina și România. Țara noastră a fost reprezentată de sportivul David Bâlc, de la CS Satu Mare. Acesta a tras atât la categoria 10-11 ani, cât și la 12-13 ani.
În prima probă, David a reușit să se claseze pe locul întâi, după ce l-a învins în finală pe Balint Felfoldi  (Ungaria), scor 10-7. La 12-13 ani, David a încheiat pe locul cinci.
David Bâlc este antrenat la CS Satu Mare de Attila Porcza.