Federația Română de Scrimă
Concursuri în țară

Cupa României la sabie juniori a fost cucerită de Radu Nițu!

Cupa României – Sabie, cadeți și juniori

Juniori, masculin

La Iași, în Cupa României pentru sabrerii juniori, Radu Nițu a fost singurul intrus într-un cvartet semifinalist dominat de prezența sportivilor de la Dinamo. Sabrerul legitimat la Riposta București a legat azi, în grupe și pe tabloul principal, 16 victorii consecutive, el trecând în semifinale de Casian Cîdu (Dinamo), cu 15-8, iar în finală de un alt dinamovist, Vlad Covaliu, care reușise până atunci 15 succese consecutive. Radu s-a impus în ultimul act cu 15-10 și a cucerit Cupa României. Medaliile de bronz au fost adjudecate de Rareș Gheorghe (Dinamo) și Casian Cîdu (Dinamo).

 

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

Ionuț Șomoiog (CSȘ Slobozia) – Matei Radu Alexandru (Dinamo) 15-11

Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – Nicolae Chrisley Tatulescu (Steaua) 15-5

Horia Nițu (Riposta București) – David Bârsan (Riposta București) 15-5

David Mihai Călbează (Dinamo) – David Nicolae Militaru (Dinamo) 15-13

Rareș Beteagu (Dinamo) – Ioan Dinu Argatu (Dinamo) 15-13

Cristian Macovei (Steaua) – Rareș Florin Munteanu (Unirea Iași) 15-10

Rareș Dicu (Dinamo) – Noah Ștefan Manea (CSM Corona Brașov) 15-6

Nichita Nistor (Steaua) – Michael Ene (Riposta București) 15-11

 

16-IMI:

Cosmin Stan (CSM Iași) – Ionuț Șomoiog (CSȘ Slobozia) 15-4

Răzvan Tipișcă (CSM Iași) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-11

Alexandru Eva (CSM Iași) – Tudor Moise (Dinamo) 15-3

Rareș Gheorghe (Dinamo) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-3

Marco Șovar (Dinamo) – Horia Nițu (Riposta București) 15-11

Dacian Enache (Steaua) – Alexandru Miculescu (Steaua) 15-9

Mihnea Enache (Steaua) – Nicolas Lupu (Dinamo) 15-14

Vlad Covaliu (Dinamo) – David Mihai Călbează (Dinamo) 15-8

Radu Nițu (Riposta București) – Rareș Beteagu (Dinamo) 15-6

Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – victorie prin retragerea adversarului, Mario Cojocaru (Steaua), din cauza unor probleme medicale

Ruben Răzvan Mărăcine (CSM Unirea Slobozia) – Andrei Pietroiu (CSȘ Slobozia) 15-10

Mihnea Andrei (CSM Iași) – Cristian Macovei (Steaua) 15-11

Luca Radu (Dinamo) – Rareș Dicu (Dinamo) 15-11

Iustin Cîdu (Dinamo) – Andrei Bărbuță (Unirea Iași) 15-14

Matei Pantiș (Riposta București) – Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) 15-10

Casian Cîdu (Dinamo) – Nichita Nistor (Steaua) 15-9

 

OPTIMI DE FINALĂ:

Cosmin Stan (CSM Iași) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-5

Rareș Gheorghe (Dinamo) – Alexandru Eva (CSM Iași) 15-10

Marco Șovar (Dinamo) – Dacian Enache (Steaua) 15-11

Vlad Covaliu (Dinamo) – Mihnea Enache (Steaua) 15-12

Radu Nițu (Riposta București) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-8

Mihnea Andrei (CSM Iași) – Ruben Răzvan Mărăcine (CSM Unirea Slobozia) 15-9

Iustin Cîdu (Dinamo) – Luca Radu (Dinamo) 15-13

Casian Cîdu (Dinamo) – Matei Pantiș (Riposta București) 15-1

 

SFERTURI DE FINALĂ:

Rareș Gheorghe (Dinamo) – Cosmin Stan (CSM Iași) 15-10

Vlad Covaliu (Dinamo) – Marco Șovar (Dinamo) 15-14

Radu Nițu (Riposta București) – Mihnea Andrei (CSM Iași) 15-7

Casian Cîdu (Dinamo) – Iustin Cîdu (Dinamo) 15-6

 

SEMIFINALE:

Vlad Covaliu (Dinamo) – Rareș Gheorghe (Dinamo) 15-9

Radu Nițu (Riposta București) – Casian Cîdu (Dinamo) 15-8

 

FINALA:

Radu Nițu (Riposta București) – Vlad Covaliu (Dinamo) 15-10

 

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 NITU Radu (Champ) CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
2 COVALIU Vlad CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T GHEORGHE Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T CIDU Casian CS DINAMO BUCURESTI  ROU
5 STAN Cosmin CSM IASI  ROU
6 SOVAR Marco CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 MIHNEA Andrei CSM IASI  ROU
8 CIDU Iustin CS DINAMO BUCURESTI  ROU
9 RADU Luca CS DINAMO BUCURESTI  ROU
10 EVA Alexandru CSM IASI  ROU
11 MARACINE Ruben Razvan CSM UNIREA Slobozia  ROU
12 ENACHE Dacian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
13 ENACHE Mihnea CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
14 DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia  ROU
15 TIPISCA Razvan CSM IASI  ROU
16 PANTIS Matei CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
17 POPA Andrei CSM UNIREA Slobozia  ROU
18 CRISTOLOVEAN Bogdan CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
19 COJOCARU Mario CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
20 LUPU Nicolas CS DINAMO BUCURESTI  ROU
21 MICULESCU Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
22 PIETROIU Andrei CSS SLOBOZIA  ROU
23 BARBUTA Andrei CSS Unirea Iasi  ROU
24 MOISE Tudor CS DINAMO BUCURESTI  ROU
25 GAVRILA Cristian Marian CSS SLOBOZIA  ROU
26 DICU Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
27 MACOVEI Cristian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
28 NITU Horia CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
29 CALBEAZA David Mihai CS DINAMO BUCURESTI  ROU
30 NISTOR Nichita CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
31 SOMOIOG Ionut CSS SLOBOZIA  ROU
32 BETEAGU Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
33 ARGATU Ioan Dinu CS DINAMO BUCURESTI  ROU
34 RADU Matei Alexandru CS DINAMO BUCURESTI  ROU
35 ENE Michael CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
36 MILITARU David Nicolae CS DINAMO BUCURESTI  ROU
37 BARSAN David CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
38 MUNTEANU Rares Florin CSS Unirea Iasi  ROU
39 MANEA Noah Stefan CSM CORONA BRASOV  ROU
40 TATULESCU Nicolae Chrisley CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
41 AGAVRILOAIE Rares CSM IASI  ROU
42 PANDELESCU Tiberiu Andreas CS DINAMO BUCURESTI  ROU
43 SURCEL Stefan Alexandru CS DINAMO BUCURESTI  ROU
44 BARA Ianis Alexandru CS DINAMO BUCURESTI  ROU
45 BUSUIOC Andrei CS DINAMO BUCURESTI  ROU
46 BORCEA Tudor Ioan CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
47 SOMOIOG Madalin CSS SLOBOZIA  ROU
48 NEDELCU Cristian CSM IASI  ROU
49 CRICA Vlad Stefan CSM IASI  ROU
50 ALBU Serban CSM IASI  ROU
51 VELICU Mihnea CS DINAMO BUCURESTI  ROU
52 MATEI Razvan CSM IASI  ROU
53 TOMAC Stefan Teodor CSM IASI  ROU
54 PANTIRU Nicolae CS Muschetarul Iasi  ROU
55 VASILESCU Sergiu CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
56 MIHALACHE Stefan CSS SLOBOZIA  ROU
57 VOCHIN Andrei CS DINAMO BUCURESTI  ROU
58 MARGINEAN Vlad Luca CS DINAMO BUCURESTI  ROU
59T DANILA Felix Mihai CS DINAMO BUCURESTI  ROU
59T LAZAR Vlad Eduard CS DINAMO BUCURESTI  ROU
61 GRECU Luca Stefan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
62 AMARANDEI Ioan CSM IASI  ROU

Articole similare

Campionatul Național 2019, cadeți, spadă masculin, echipe – Sala Ana Pascu, Bucureşti

Federatia Romana de Scrima
5 ani

„La Mulți Ani”, Dan Șuta!

Federatia Romana de Scrima
6 ani

George Petrache (CSA Steaua) a câștigat Campionatul Național de Scrimă pentru copii, ediția 2017, în proba de spadă masculin 10-11 ani. Gașca Zurli a făcut SHOW la festivitatea de premiere!

Federatia Romana de Scrima
7 ani
Exit mobile version