Federația Română de Scrimă
Concursuri în țară

Cupa Mondială de floretă U20 revine la Timișoara!

Cupa Mondială U20 – Timișoara, floretă, feminin, individual și echipe

După patru ani de pauză, la Timișoara se organizează din nou un turneu al Cupei Mondiale de juniori la floretă feminin. Organizatori sunt clubul CSU Politehnica Timișoara, în parteneriat cu Federația Română de Scrimă. Astfel, astăzi și mâine, în Sala Constantin Jude se vor întrece 129 de floretiste din 21 de țări (Austria, Belgia, Bulgaria, Danemarca, Emiratele Arabe Unite, Franța, Israel, Italia, Letonia, Marea Britanie, Moldova, Polonia, România, Rusia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Statele Unite ale Americii, Turcia, Ucraina și Ungaria). România va fi reprezentată în concursul individual, de sâmbătă, de 15 sportive: Ioana Barbu, Darra Cișmaș, Emilia Corbu, Andreea Dincă, Miruna Husu, Enya Male, Ingrid Miti Bikfalvi, Mara Neagu Culea, Catinca Polschi, Iulia Popescu, Paula Radu, Teodora Șofran, Diana Șuta, Karina Tal și Maria Teodorescu. Duminică se desfășoară concursul pe echipe.

Articole similare

România – locul 19 la etapa de Cupă Mondială de la Gdnask, în proba de floretă feminin seniori echipe

Federatia Romana de Scrima
9 ani

Rebeca Cândescu a câștigat Campionatul Național de floretă cadeți de la Satu Mare, ediția 2018, în proba feminină la individual

Federatia Romana de Scrima
8 ani

Campionatul Național de Copii 2019 – spadă masculin, U11, individual

Federatia Romana de Scrima
7 ani
Exit mobile version