Mara Ionescu (Riposta), Livia Munteanu (CSM Iași), Petre Butică (Dinamo) și Ștefan Alexandru Surcel (Dinamo) sunt cîștigătorii celei de-a doua ediții a Cupei Campionilor, competiția de sabie pentru copii, organizată de Academia de Scrimă în Sala Ana Pascu (Floreasca), din București. Au participat peste 130 de micuți sabreri din toată țara, dar și o reprezentantă a unui club din Turcia.
Copii, 10-11 ani, masculin
SFERTURI DE FINALĂ:
Stelică Petre (CSȘ Slobozia) – Răzvan Vlăsceanu (Voluntari) 8-2
Luca Asăvoaie (Prosperitatea) – Mihai Costin Pătrașcu (Chitila) 8-3
Victor Ionescu (Academia de Scrimă) – Matei Bunghez (Academia de Scrimă) 8-2
Petre Butică (Dinamo) – Alexandru Mihai Țugui (Chitila) 8-3
SEMIFINALE:
Stelică Petre (CSȘ Slobozia) – Luca Asăvoaie (Prosperitatea) 8-3
Petre Butică (Dinamo) – Victor Ionescu (Academia de Scrimă) 8-4
FINALA:
Petre Butică (Dinamo) – Stelică Petre (CSȘ Slobozia) 8-4
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | BUTICA Petre | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
2 | PETRE Stelica | CSS Slobozia | ROU |
3T | ASAVOAIE Luca | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
3T | IONESCU Victor | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
5 | BUNGHEZ Matei | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
6 | VLASCEANU Razvan | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
7 | TUGUI Alexandru Mihai | CS CHITILA | ROU |
8 | PATRASCU Mihai Costin | CS CHITILA | ROU |
9 | MATEI Ioan | CSTA Bucuresti | ROU |
10 | CREATA Tudor Florian | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
11 | MURA David | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
12 | DAMIAN Matei | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
13 | GHEORGHE Rares | CSS SLOBOZIA | ROU |
14 | IORDACHE Tudor | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
15 | MATEI Alexandru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
16 | STANCIU David | CSS SLOBOZIA | ROU |
17 | BALTARIU Ianis | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
18 | HAMITOGLU Yusuf | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
19 | UNGUREANU Radu | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
20 | LUPU Alexandru | CSM CORONA BRASOV | ROU |
21 | CRETU Stefan | CS CHITILA | ROU |
22 | SARAU Gabriel Ionut | CS CHITILA | ROU |
23 | VIERU Vlad Alexandru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
24 | PAUN Tudor | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
25 | DRAGNEA Matei | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
26 | ANTONIADE Vladimir | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
27 | CHEYROUZE Paul | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
28 | DRAGNEA Andrei | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
29 | CHELARU Erick Stefan | CS CHITILA | ROU |
30 | MATEI David | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
31T | CIMPAN Razvan Marian | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
31T | STANICA Andrei | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
33 | VANATORU Petru | ACS SIGMA SPORT BUC | ROU |
34 | PUPAZA Sebastian Gabriel | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
35 | KIVU Vlad | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
36 | PEIU Aron | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
37 | NEACSU Alexandru | ACS SIGMA SPORT BUC | ROU |
38 | ROMAN Damian | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
39 | MOLFETA Tibor Cristian | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
40 | BALTARIU Rares | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
41 | POPA Nicolas | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
Copii, 10-11 ani, feminin
SFERTURI DE FINALĂ:
Ingrid Pencea (CSTA București) – Eva Ionescu (Academia de Scrimă) 8-6
Mara Ionescu (Riposta) – Larisa Gheorghe (Steaua) 8-1
Anastasia Căpățână (CSTA București) – Elena Vlaicu (Chitila) 8-4
Diana Medeea Radu (Dinamo) – Antonia Covaliu (Dinamo) 8-4
SEMIFINALE:
Mara Ionescu (Riposta) – Ingrid Pencea (CSTA București) 8-1
Anastasia Căpățână (CSTA București) – Diana Medeea Radu (Dinamo) 8-7
FINALA:
Mara Ionescu (Riposta) – Anastasia Căpățână (CSTA București) 8-3
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | IONESCU Mara | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
2 | CAPATINA Anastasia | CSTA Bucuresti | ROU |
3T | PENCEA Ingrid | CSTA Bucuresti | ROU |
3T | RADU Diana Medeea | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
5 | IONESCU Eva | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
6 | COVALIU Antonia | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
7 | GHEORGHE Larisa | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
8 | VILCIU Elena | CS CHITILA | ROU |
9 | LISNEANU Carla | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
10 | BECALI Lorena | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
11 | BORCEA Ana | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
12 | OLARU Andrada | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
13 | IORGA Ema Ioana | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
14 | SZABO Timeea | CSM CORONA BRASOV | ROU |
15 | BURGHELEA Elisa Andreea | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
16 | MUSATA Maria | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
17 | NEGREA Maria Sofia | CSTA Bucuresti | ROU |
18 | GHEORGHE Irina | CSS SLOBOZIA | ROU |
19 | DRAGAN Delia | CSS SLOBOZIA | ROU |
20 | NEAGU Antonia | CSS SLOBOZIA | ROU |
21 | HUMA Adela | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
22 | PREDESCU Amalia | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
23 | BEZERGHEANU Ana | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
24 | ANTOHI Natalia | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
25 | FLOREA Iarina Maria | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
26 | NEDELCU Alexandra | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
27 | RADULESCU Nectaria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
28 | TUDOR Ariadna | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
29 | COMAN Ayala Elena | CSS SLOBOZIA | ROU |
30 | ONOFREI Maria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
31 | ZIKOVSKI Maya | CSS SLOBOZIA | ROU |
32 | STANESCU Marta | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
33 | BOLOGA Miruna Antonia | ACS SIGMA SPORT BUC | ROU |
34 | TOADER Maria Teodora | CSS SLOBOZIA | ROU |
35 | GHEORGHE Raluca | CSS SLOBOZIA | ROU |
36 | BARBU Sofia | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
37 | HORNEA Maria | CSS SLOBOZIA | ROU |
38 | BOACA Anastasia | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
39 | BARBU Silvia Andreea | CS CHITILA | ROU |
40 | LUNGULEAC Ana Beatrice | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
41 | MILITARU Maria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
42 | ROBU Maria Antonia | CS CHITILA | ROU |
43 | JERCAN Alesia | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
44 | NICU ORASANU Alice | CSS SLOBOZIA | ROU |
45T | GLAVASCHI Erika | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
45T | ERCUS Amalia | CSS SLOBOZIA | ROU |
47 | NECHITA Iarina | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
48 | HODMAN Alessia | ACS SIGMA SPORT BUC | ROU |
49T | MATEI Irina | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
49T | FARCUTIU Iarina | ACS SIGMA SPORT BUC | ROU |
51 | PATALIGA Maria | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
52 | SFICHI Alexandra | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
53 | ROSIORU Dana | CSS SLOBOZIA | ROU |
54 | MUNTEANU Ana | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
55 | PAPARI Ayda | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
56 | IONESCU Maria | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
Copii, 12-13 ani, masculin
SFERTURI DE FINALĂ:
Rareş Gabriel Negoiţă (CSM Unirea Slobozia) – Matei Rareș Rucăreanu (Dinamo) 10-5
Alexander Ene (Riposta) – Nicolas Alberto Nădrag (CSM Unirea Slobozia) 10-2
Alexandru Ștefan Surcel (Dinamo) – Filip Alexandru Apostu (Unirea Iași) 10-8
Vlad Toncu (Riposta) – Victor Ionescu (Academia de Scrimă) 10-2
SEMIFINALE:
Rareş Gabriel Negoiţă (CSM Unirea Slobozia) – Alexander Ene (Riposta) 10-7
Alexandru Ștefan Surcel (Dinamo) – Vlad Toncu (Riposta) 10-3
FINALA:
Alexandru Ștefan Surcel (Dinamo) – Rareş Gabriel Negoiţă (CSM Unirea Slobozia) 10-3
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | SURCEL Stefan Alexandru | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
2 | NEGOITA Rares Gabriel | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
3T | ENE Alexander (Sasha) | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
3T | TONCU Vlad | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
5 | APOSTU Filip Alexandru | CSS Unirea Iasi | ROU |
6 | RUCAREANU Matei Rares | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
7 | IONESCU Victor | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
8 | NADRAG Nicolas Alberto | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
9 | PETRACHE Luca Nicolas | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
10 | DANGA Stefan | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
11 | DINU David Andrei | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
12 | BUNGHEZ Matei | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
13 | VACAROIU Tudor | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
14 | DONISEI Arthur | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
15 | PAUN Alexandru | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
16 | ASAVOAIE Luca | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
17 | PETRE Stelica | CSS SLOBOZIA | ROU |
18 | LEFTER Radu | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
19 | DEJESCU Vlad (Vuvu) | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
20 | NEAGU Damian | CSS SLOBOZIA | ROU |
21 | COTIGA Calin | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
22 | ATANASIU Stefan | ACS TOUCHE BUC. | ROU |
23 | TOADER Matei Alexandru | CSTA Bucuresti | ROU |
24 | PAUN Matei | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
25 | MUSATA Alexandru | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
26 | BOACA Matei | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
27 | CADA Ioan David | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
28 | MIHAI Ionut Iulian | CS CHITILA | ROU |
29 | BALTARIU Ianis | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
30 | MOISIDIS Konstantinos | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
31 | LAPUSNEANU Rares | CSS Unirea Iasi | ROU |
32 | STOICA Filip | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
33 | LUPU Mihai Constantin | CS CHITILA | ROU |
34 | MARCU Darius | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
35 | PREDA Tudor Alexandru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
36 | APETREI Serban | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
37 | GHELNAR Claudiu | CSS SLOBOZIA | ROU |
38T | VADUVA Bogdan | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
38T | HUTANU Razvan | CSTA Bucuresti | ROU |
40 | NICOLESCU David | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
41 | PUPAZA Sebastian Gabriel | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
42 | REGMAN Paul | CSM CORONA BRASOV | ROU |
43 | BUCUR GROSU Dimitrie | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
44 | MIHAITA Luca | CSS SLOBOZIA | ROU |
45 | MALOS Paul | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
46 | IONESCU Sebastian | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
47 | CIOBANU Alexandru Stefan | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
48 | RADU David Andrei | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
Copii, 12-13 ani, masculin
SFERTURI DE FINALĂ:
Ina Andreea Mocănița (Steaua) – Lara Kaya (Visinelik – Turcia) 10-1
Mara Elena Popa (CSTA București) – Alexia oargă (CSTA București) 10-9
Livia Munteanu (CSM Iași) – Sara Elbibany (Sabia București) 10-8
Sabina Andreia Hogaș (Steaua) – Ingrid Mateescu (CSTA București) 10-3
SEMIFINALE:
Ina Andreea Mocănița (Steaua) – Mara Elena Popa (CSTA București) 10-4
Livia Munteanu (CSM Iași) – Sabina Andreia Hogaș (Steaua) 10-9
FINALA:
Livia Munteanu (CSM Iași) – Ina Andreea Mocănița (Steaua) 10-3
CLASAMENT FINAL:
Șoc | Nume | Club | Țară |
1 | MUNTEANU Livia | CSM IASI | ROU |
2 | MOCANITA Ina Andreea | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
3T | HOGAS Sabina Andreia | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
3T | POPA Mara Elena | CSTA Bucuresti | ROU |
5 | MATEESCU Ingrid | CSTA Bucuresti | ROU |
6 | OARGA Alexia | CSTA Bucuresti | ROU |
7 | ELBIBANY Sara | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
8 | KAYA Lara | Balestra Visinelik SK Ankara | TUR |
9 | ION Amalia | CSTA Bucuresti | ROU |
10 | OLTEANU Natalia Elena | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
11 | STEGARIU Mara | CS Muschetarul Iasi | ROU |
12 | DRAGOMIR Diana Florentina | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
13 | MISAILA Cristiana | ACS SABIA BUCURESTI | ROU |
14 | AIOANEI Elisabeta | CSM CORONA BRASOV | ROU |
15 | CONSTANTIN Daria Nicol | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
16 | BURGHELEA Elisa Andreea | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
17 | PAPAROIU Iris Ana | CSTA Bucuresti | ROU |
18 | MIHAILA Eva | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
19 | GRIEROSU Ilinca Sofia | CSS Unirea Iasi | ROU |
20 | SITARU Catinca | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
21 | DUR Rebeca Elena | CSM CORONA BRASOV | ROU |
22 | CIOBANU Catinca | CS Muschetarul Iasi | ROU |
23 | GHEORGHE Larisa | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
24 | FIRAN Sonia Alexandra | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
25 | IONESCU Eva | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
26 | MURGU Maria | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
27 | MILEA Maria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
28 | EZARIU Denisa | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
29 | OLARU Andrada | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
30 | HOGAS Ilinca | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
31 | STANESCU Anca Emilia | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
32 | HAMITOGLU Esma | CSO VOLUNTARI 2005 | ROU |
33 | PETRESCU Ema | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
34 | HALITA Sara | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
35 | CAPATINA Anastasia | CSTA Bucuresti | ROU |
36 | COVALIU Antonia | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
37 | IORGA Aida | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
38 | GALETEANU Ioana | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
39 | MIHAILA Daciana Raluca | CSS SLOBOZIA | ROU |
40 | GHEORGHE Ingrid Stefania | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
41 | HASNAS Gabriela | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
42 | ANTOHI Natalia | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
43 | LISNEANU Carla | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
44 | PASTEA Cristina Mihaela | CS CHITILA | ROU |
45 | MOLDOVAN Alexandra | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
46 | NITU Nora | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
47 | PETRESCU Claudia | CSM UNIREA Slobozia | ROU |
48 | DRAGOMIR Mara Andreea | CSS SLOBOZIA | ROU |
49 | AILOAEI Carina | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
50 | HORDILA Sofia | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
51 | JERCAN Alesia | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
52 | MATEI Irina | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
53 | STANESCU Ana | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
54 | IONESCU Maria | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
55 | MUNTEANU Gabriela | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
56 | PAPARI Ayda | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |
57 | GLAVASCHI Erika | ACS ACADEMIA DE SCRIMA BUC | ROU |