Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

CS Dinamo a câștigat titlul național la sabie feminin echipe juniori

Campionatul Național de sabie cadeți și juniori

Juniori, feminin, echipe

 

CS Dinamo București 1 (Amalia Covaliu, Anastasia Fusea, Adriana Maria Geatara, Andreea Șerbănoiu) a cucerit titlul național la sabie juniori, echipe feminine, iar Amalia Covaliu a ajuns la patru medalii de aur cucerite la ediția 2024 a Campionatului Național de sabie pentru cadeți și juniori. Echipa Dinamo 1 a învins în finala concursului de azi, cu scorul de 45-27 team-ul CSA Steaua București (Maria Alexe, Catinca Dumitru, Ina Andreea Mocănița, Denisa Șerban). Medalia de bronz a fost adjudecată de CS Dinamo București 2 (Adelina Elena Butum, Sofia Elena Corlătescu, Anna Ovesia, Petra Pătrănoiu), care a învins cu scorul de 45-28  formația CS Riposta București (Rosemarie Benciu, Ema Cîrligeanu, Bianca Gomoescu, Teona Maria Icnotiu).

 

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

OPTIMI DE FINALĂ:

CSTA București 1 – CSTA București 2 45-29

CS Dinamo București 4 – CSS Slobozia 45-32

 

MECIUL PENTRU LOCUL 9:

CSTA București 2 – CSS Slobozia 45-31

 

SFERTURI DE FINALĂ:

CS Dinamo București 1 – CSTA București 1 45-18

CS Riposta București – CS Dinamo București 3 45-34

CS Dinamo București 2 – CSM Iași 45-25

CSA Steaua București – CS Dinamo București 4 45-34

 

TURNEUL PENTRU LOCURILE 5-8:

CS Dinamo București 3 – CSTA București 1 45-18

CSM Iași – CS Dinamo București 4 45-25

 

MECIUL PENTRU LOCUL 7:

CS Dinamo București 4 – CSTA București 1 45-41

 

MECIUL PENTRU LOCUL 5:

CS Dinamo București 3 – CSM Iași 45-30

 

SEMIFINALE:

CS Dinamo București 1 – CS Riposta București 45-24

CSA Steaua București – CS Dinamo București 2 45-41

 

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

CS Dinamo București 2 – CS Riposta București 45-28

 

FINALA:

CS Dinamo București 1 – CSA Steaua București 45-27

 

CLASAMENT FINAL:

 

Loc CLUB Componența echipei Țară
1 CS DINAMO BUC 1

 

COVALIU Amalia

FUSEA Anastasia

GEATARA Adriana Maria

SERBANOIU Andreea

 ROU
2 CSA STEAUA BUC ALEXE Maria

DUMITRU Catinca

MOCANITA Ina Andreea

SERBAN Denisa

 ROU
3 CS DINAMO BUC 2 BUTUM Adelina Elena

CORLATESCU Sofia Elena

OVESIA Anna

PATRANOIU Petra

 ROU
4 CS RIPOSTA BUC BENCIU Rosemarie

CIRLIGEANU Ema

GOMOESCU Bianca

ICNOTIU Teona Maria

 ROU
5 CS DINAMO BUC 3 BONCIOAGA Stefania

MITRUS Andreea

SEZER Yasmin Teodora

STATIE Bianca

 ROU
6 CSM IASI APOSTU Ioana Raisa

CONDREA Ioana Miruna

GROSU Alexia Maria

MIRON Daria

 ROU
7 CS DINAMO BUC 4 ADANILOAIE Andreea Beatrice

GULICIUC Ioana

PESCARU Amelie

UNGUREANU Rebecca Andreea

 ROU
8 CSTA BUC 1 MILITARU Alexia

NUTA Maria Emilia

PELIN Briana Valentina

 ROU
9 CSTA BUC 2 BOCA Serena Iasmina

OARGA Alexia

PAPAROIU Iris Ana

 ROU
10 CSS SLOBOZIA DUMITRU Sarah Maria

MUSAT Simona

NEAGU Marta

TUDOR Cristina Andreea

 ROU

Articole similare

Campionatul Național de sabie cadeți, ziua 1: azi are loc proba masculină la individual

Federatia Romana de Scrima
9 ani

Dublă sărbătoare pentru FR Scrimă: premierea medaliaților de la Europeanul de la Soci și lansarea clipului de promovare „Eroi cu mască!”

Federatia Romana de Scrima
6 ani

Campionatul Național 2019, cadeți, spadă masculin, individual – Sala Ana Pascu, București

Federatia Romana de Scrima
5 ani
Exit mobile version