Federația Română de Scrimă
Știri

Cerasela Drăgan-locul 11 și Andreea Lupu-locul 18, la etapa din Circuitul European de cadeți, de la Modling, în proba de sabie feminin individual

Etapa din Circuitul European de sabie cadeți de la Modling (Austria) s-a încheiat duminică seara cu proba feminină la individual. La start s-au prezentat 114 sportive din 16 țări, iar România a fost reprezentată de zece sportive, după cum urmează: Theodora Alexandrescu, Ana Maria Ciobanu, Cerasela Drăgan, Andreea Lupu, Tania Lutea, Sabina Martiș, Ioana Radu, Monica Rether, Dora Szegedi și Iuliana Vrabie.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost reușit de Cerasela Drăgan (foto, în dreapta), care a fost la o tușă de tabloul de 8. Sportiva ieșeancă s-a oprit pe tabloul de 16 după următorul parcurs: tabloul de 128 – liber, tabloul de 64 – 15-7 cu Hande Yagmur Demirbas (Turcia), tabloul de 32 – 15-2 cu Maria Laura Chrisetig (Grecia), tabloul de 16 – 14-15 cu Ariane Lebel (Elveția). Podiumul în această probă a arătat astfel: 1. Lucia Lucarini (Italia), 2. Madison Thurgood (Canada), 3. Sarah Allouch (Franța) și Ariane Lebel (Elveția).
Celelalte sportive din România au încheiat concursul de la Modling pe următoarele poziții: Andreea Lupu (foto, în stânga) – locul 18, Iuliana Vrabie – locul 43, Ioana Radu – locul 45, Ana Maria Ciobanu – locul 62, Sabina Martiș – locul 72, Monica Rether – locul 76, Tania Lutea – locul 81, Theodora Alexandrescu – locul 100, Dora Szegedi – locul 104.