Federația Română de Scrimă
Campionate Europene

Campionatul European de seniori – Antalya 2022

Sabie, feminin, individual

România a avut trei sabrere calificate pe tabloul principal, după ce Maria Matei a părăsit competiția după faza grupelor, unde a înregistrat o singură victorie. În primul tur, Ilinca Pantiș a pierdut la o singură tușă înfruntarea cu turcoaica Deniz Selin Unludag (14-15), iar Tania Luțea a fost eliminată după înfrângerea suferită în meciul cu Olga Hramova (Bulgaria), care a învins-o cu 15-12.

Sabina Martiș a fost singura tricoloră care a mers în turul secund, în urma victoriei cu 15-13 pe care a obținut-o în fața Yuliiei Bakastova (Ucraina). Din păcate și Sabina a părăsit concursul în faza 16-imilor, unde a pierdut cu 8-15 la azera Ana Bashta.

La final, Sabina Martiș s-a clasat pe locul 31, Ilinca Pantiș pe 42, Tania Luțea pe 44, iar Maria Matei pe 48. Concursul a fost câștigat de Anna Bashta (Azerbaidjan), urmată de Rossella Gregorio (Italia) și cele două medaliate cu bronz – Sara Balzer (Franța) și Zuzanna Cieslar (Polonia).

REZULTATELE DIN GRUPE:

SABINA MARTIȘ – GRUPA A 4-A:

Palina Kaspiarovich (Azerbaidjan) – Sabina Martiș 5-2

Klairi Mpenou (Grecia) – Sabina Martiș 5-4

Luca Szucs (Ungaria) – Sabina Martiș 5-4

Sabina Martiș – Malgorzata Kozaczuk (Polonia) 5-2

Rossella Gregorio (Italia) – Sabina Martiș 5-4

Sabina Martiș – Teodora Vuțova (Bulgaria) 5-3

 

TANIA LUȚEA – GRUPA A 5-A:

Yoana Ilieva (Bulgaria) – Tania Luțea 5-1

Liza Pusztai (Ungaria) – Tania Luțea 5-3

Tania Luțea – Franziska Tanzmeister (Austria) 5-2

Nisanur Erbil (Turcia) – Tania Luțea 5-3

Tania Luțea – Caitlin Maxwell (Marea Britanie) 5-2

Julika Funke (Germania) – Tania Luțea 5-1

 

ILINCA PANTIȘ – GRUPA A 6-A:

Araceli Navarro (Spania) – Ilinca Pantiș 5-4

Ilinca Pantiș – Olena Voronina (Ucraina) 5-4

Ilinca Pantiș – Mary Dvorkin (Israel) 5-1

Eloisa Passaro (Italia) – Ilinca Pantiș 5-4

Caroline Queroli (Franța) – Ilinca Pantiș 5-1

Fatma Zehra Kose (Turcia) – Ilinca Pantiș 5-2

 

MARIA MATEI – GRUPA A 8-A:

Iryna Shchukla (Turcia) – Maria Matei 5-2

Celia Perez Cuenca (Spania) – Maria Matei 5-1

Sarah Noutcha (Franța) – Maria Matei 5-3

Maria Matei – Zoe Marie Baldo (Croația) 5-4

Olga Kharlan (Ucraina) – Maria Matei 5-1

Articole similare

Oltenii au dominat CN de spadă tineret echipe masculin. CSM Craiova – aur, LPS Craiova – argint și CSU Craiova – bronz

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Universitatea Craiova și-a păstrat titlul de campioană națională la spadă seniori, proba masculină

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Scrimerii români au revenit azi în țară de la Jocurile Europene Baku 2015. Ana Maria Brânză: „Suntem fericite, dar gândul nostru e deja la Mondialele de la Moscova!”

Federatia Romana de Scrima
9 ani
Exit mobile version