Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

C.N. juniori – sabie, feminin, individual

În sferturile de finală ale concursului feminin individual s-au calificat Sabina Martiş (15-7 cu Tania Luţea), Theodora Alexandrescu (15-10 cu Ana Botezatu), Mihaela Chiţu (15-13 cu Amalia Stan) şi Ilinca Pantiş (15-13 cu Natalia Bugaevski). În semifinale, Sabina Martiş s-a impus cu 15-11 în faţa Theodorei, în timp ce Ilinca Pantiş a întrecut-o categoric pe Mihaela Chiţu (15-5). Finala a fost câştigată de Sabina Martiş, care a controlat întâlnirea cu Ilinca Pantiş şi a obţinut medalia de aur după un succes la patru tuşe diferenţă, 15-11. Clasamentul final: 1. Sabina Martiş (CSA Steaua), 2. Ilinca Pantiş (CS Riposta ), 3 – Mihaela Chiţu şi Theodora Alexandresc u (ambii de la CS Riposta), 5. Natalia Bugaevski (CSTA Bucureşti), 6. Amalia Stan (CSŞ Unirea Iaşi), 7. Tania Lutea (CSA Steaua), 8. Ana Botezatu (CS Dinamo).

Joi, dimineaţă, de la ora 9, la Sala Ana Pascu (Floreasca) încep întrecerile concursului feminin pe echipe.

Articole similare

Ana Maria Popescu-locul 6, Simona Gherman-locul 21, Simona Pop-locul 30, Loredana Dinu-locul 61 și Amalia Tătăran-locul 88 la etapa de Cupă Mondială de spadă seniori feminin individual de la Legnano

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Concursul Cupa de Primăvară la floretă pentru copii și speranțe de la București se amână!

Federatia Romana de Scrima
8 ani

CSA Steaua a ocupat locul doi la Cupa Europei la floretă feminin! CSU Poli Timișoara, poziția a patra! Trofeul a revenit echipei Fiamme Gialle (Italia)

Federatia Romana de Scrima
10 ani
Exit mobile version