Federația Română de Scrimă
Campionate Mondiale

C.M de cadeți și juniori – Torun 2019 – cadeți, spadă feminin și masculin, individual

Nu a fost o zi bună pentru spada românească la Torun! În concursul feminin Bianca Moroianu a eliminat-o pe Nellija Mihejeva (Letonia) cu 15-6, dar a cedat la Junyao Tang (China), care a învins-o cu 15-10.

Cristina Constantinescu a trecut de Lucia Knechtl (Austria), cu 15-10, și a fost eliminată de poloneza Amanda Pirkowski, în fața căreia a pierdut cu 12-15. A treia româncă prezentă în concurs, Ana-Maria Melințescu nu a reușit să se califice pe tabloul de 128.

În competiția rezervată băieților, Daniel Popa a pierdut în primul tur la azerul Barat Guliyev (13-15), în vreme ce Tudor Surducan a câștigat la Gregor Janjic (Austria, 15-7) și Jaron Kiiroja (Estonia, 15-13), cedând în schimb la egipteanul Mohamed Yasseen, cu 13-15. Florin Mirică a câștigat și el o partidă, la Rafael Gerardo Rojas (Mexic), pe care l-a învins cu 15-11, pierzând însă la germanul Fabio Murru, cu 12-15.

Mâine, în ultima zi a Mondialelor, intră pe planșe spadasinii juniori, în proba pe echipe – la masculin și feminin.