Federația Română de Scrimă
Știri

Bodo Benjamin, locul 43 la Modling

Localitatea austriacă Modling a găzduit sâmbătă, 18 ianuarie, prima etapă de Cupă Mondială la floretă masculin juniori. România a avut doi sportivi la start, dar evoluţia lor nu a fost una extraordinară. Cel mai bine s-a clasat Bodo Benjamin, care a terminat pe locul 43 după ce a pierdut în turul I cu italianul Alessandro Maci, scor 15-6. Bogdan Dascălu a terminat întrecerea pe poziţia 65, după ce a ratat la mustaţă intrare pe tabloul principal.
Bodo Benjamin şi Bogdan Dascălu sunt legitimaţi la CS Satu Mare şi sunt pregătiţi de antrenori File Atilla şi Arnold Izsaki.

UPDATE 5: Adrian Dabija a ocupat locul 18 în proba de spadă masculin juniori individual la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Bourges! Georgiy Bruev (Rusia) a luat aurul!