Federația Română de Scrimă
Știri

Bianca Pascu – locul 33 la Campionatul Mondial de scrimă de la Leipzig, în proba de sabie feminin individual

Campionatul Mondial de scrimă pentru seniori de la Leipzig a programat sâmbătă, 22 iulie 2017, întrecerile de pe tablourile de 64 în alte două noi probe individuale: sabie feminin și spadă masculin.
De la ora 10:00, ora României, s-a dat startul în proba de sabie feminin, iar țara noastră a fost reprezentată de către Bianca Pascu (CS Dinamo). Medaliată cu bronz la Campionatul European de la Tblisi din luna iunie, Bianca Pascu a fost eliminată pe tabloul principal de 64, scor 6-15, de către Sofia Pozdniakova (Rusia).
În urma acestui rezultat, Bianca s-a clasat la final pe locul 33. Podiumul probei de sabie feminin individual de la Leipzig arată astfel: 1. Olga Kharlan (Ucraina), 2. Azza Besbes (Tunisia), 3. Irene Vecchi (Italia) și Cecilia Berder (Franța).
Programul următoarelor zile de concurs de la Leipzig este:
DUMINICĂ, 23 IULIE
Ora 9:30 – spadă feminin individual, tabloul de 64 până la medalii;
Ora 10:40 – floretă masculin individual, tabloul de 64 până la medalii;
LUNI, 24 IULIE
Ora 9:30 – floretă feminin echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin echipe;
MARȚI, 25 IULIE
Ora 9:30 – spadă masculin echipe;
Ora 10:15 – sabie feminin echipe;
MIERCURI, 26 IULIE
Ora 9:30 – floretă masculin echipe;
Ora 11:00 – spadă feminin echipe.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția LIVE a sportivilor români la Leipzig.
FOTO: FIE

Articole similare

Sebastian Popescu – locul 14 la etapa din Circuitul European de cadeți de la Cracovia, în proba de spadă masculin individual

Federatia Romana de Scrima
8 ani

Simona Gherman (CSA Steaua) a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de spadă seniori feminin individual de la Craiova

Federatia Romana de Scrima
10 ani

La Mulți Ani, Marcela Mincu!

Federatia Romana de Scrima
10 ani
Exit mobile version