Federația Română de Scrimă
Știri

Benjamin Bodo şi-a păstrat titlul de campion naţional la floretă cadeţi

Prima zi a Campionatelor Naţionale de floretă pentru cadeţi de la Satu Mare a programat întrecerea individuală masculină. Aşa cum era de aşteptat, sătmăreanul Benjamin Bodo s-a impus şi în acest an şi şi-a păstrat titlul cucerit în 2013. Sportivul de la CS Satu Mare a trecut cu bine de fazele preliminare, iar pe tabloul de opt a avut următoarele rezultate: 15-6 cu Mihai Rădulescu (CSS Ploieşti) în sferturi, 15-8 cu Victor Gheorghe (CSS Ploieşti) în semifinale şi 15-5 cu Silviu Roşu (CSA Steaua Bucureşti) în finală. Pe locul doi s-a clasat Silviu Roşu (CSA Steaua), iar bronzul le-a revenit lui Victor Gheorghe (CSS Ploieşti) şi Cristian Cândescu (CSA Steaua Bucureşti).
Clasamentul complet al Campionatului Naţional de floretă cadeţi individual masculin îl găsiţi AICI.
În 2013 podiumul a arătat astfel: 1. Benjamin Bodo (CS Satu Mare), 2. Victor Gheorghe (CSS Ploiești), 3. Alexandru Georgescu și Silviu Roșu (ambii de la CSA Steaua București).
Programul următoarelor trei zile de concurs de la Sala de Scrimă “Alexandru Csipler” din  Satu Mare este următorul:
– marți, 11 martie, ora 9:30 – proba pe echipe masculină
– miercuri, 12 martie, ora 9:00 – proba individuală feminină
– joi, 13 martie, ora 9:00 – proba pe echipe feminină.

Articole similare

Campionatul Național de floretă speranțe, ziua 2: azi are loc proba masculină pe echipe

Federatia Romana de Scrima
12 ani

UPDATE: Ana Boldor, eliminată de pe tabloul de 32 în proba de floretă cadeți la Mondialele de la Plovdiv

Federatia Romana de Scrima
12 ani

Campionatul Național de spadă speranțe de la București, ziua 3: azi are loc proba masculină la individual

Federatia Romana de Scrima
10 ani
Exit mobile version