Știri

Benjamin Bodo – locul 23 și Anca Săveanu – locul 41, la etapa a treia a Circuitului European de floretă pentru cadeți de la Moedling

Orașul austriac Moedling a găzduit sâmbătă și duminică, 8 și 9 septembrie, etapa a treia a Circuitului European de floretă pentru cadeți, la feminin și masculin, doar la individual. La start s-au aliniat 423 de sportivi din 29 de țări, printre care s-a numărat și România.
Țara noastră a fost reprezentată de 19 sportivi, iar cele mai bune evoluții le-au avut Bodo Benjamin (foto) și Anca Săveanu. Bodo a terminat pe locul 23 întrecerea masculină, iar Anca a încheiat concusul feminin pe poziția 41.
Rezultatele complete ale sportivilor români la etapa a treia a Circuitului European de floretă pentru cadeți de la Moedling au fost:
MASCULIN: Bodo Benjamin – locul 23, Silviu Roșu – locul 75, Victor Gheorghe – locul 101, Edwin Pop – locul 130, Cristian Cândescu – locul 133, Alexandru Pîrva – locul 138, Daniel Hergan – locul 165, Alexandru Sîrb – locul 203, Răzvan Cristian – locul 208, Daniel Onofrei – locul 234. Au participat 238 de sportivi.
FEMININ: Anca Săveanu – locul 41, Adriana Haidu – locul 73, Teodora Sîrbu – locul 82, Raluca Drăghici – locul 84, Raluca Văcărașu – locul 89, Rebeca Cândescu – locul 89, Alexandra Lazin – locul 104, Andreea Gheorghe – locul 140, Mihaela Dragomir – locul 161. Au participat 180 de sportive.