Concursuri internaționale

Aur la Budapesta pentru Ana Maria Popescu!

Grand Prix Budapesta 2019 – spadă feminin, individual

Ana-Maria Popescu a câștigat aurul la Grand Prix-ul de la Budapesta! Românca a învins-o în turul întâi pe Maria Obraztsova (Rusia), cu 15-11, iar în 16-imi a trecut cu 15-12 de Katharine Holmes (SUA). În optimi Ana-Maria a câștigat întâlnirea cu franțuzoaica Auriane Mallo (15-9), pentru ca în sferturi scrimera noastră să o elimine pe Kelley Hurley, cu 14-13. În semifinale, românca s-a impus cu 13-11 în meciul disputat împotriva sud-coreencei Injeong Choi, iar în finală Ana-Maria Popescu a reușit să o învingă categoric, cu 15-7, pe o altă spadasină din Coreea de Sud, Young Mi Kang.

Amalia Tătăran a pierdut pe tabloul de 64 la Kelley Hurley (SUA), cu 13-15.

Sâmbătă și duminică are loc la Timișoara prima etapă de Cupă Mondială de floretă juniori feminin din sezonul 2017-2018! România este reprezentată de 14 sportive!

7 ani

UPDATE: România s-a clasat pe poziția a șaptea în proba de sabie masculin echipe la Campionatul European U23 de la Plovdiv

8 ani

Tiberiu Dolniceanu, medalie de bronz în proba de sabie la Campionatul Mondial de la Kazan. Vezi pe cât au terminat ceilalți români!