Federația Română de Scrimă
Concursuri internaționale

Asparoukh’s Sword 2022 – Plovdiv

Cupa Mondială – Asparoukh’s Sword – Plovdiv – sabie, juniori, feminin

La concursul feminin din Bulgaria, țara noastră s-a prezentat cu trei sabrere:  Maria Cojocaru, Tedora Oargă și Rosemarie Benciu. Dintre acestea, două au intrat și pe tablou: Teodora Oargă (cu patru victorii în grupă) și Maria Cojocaru (cu două victorii în grupă). Rosemarie a avut o singruă victorie și a părăsit competiția.

Pe tabloul principal, ambele sportive tricolore au mers direct în turul al doilea. Aici s-au și oprit însă! Maria Cojocaru a pierdut la limită meciul disputat în compania americancei Kaitlyn Pak (14-15), în timp ce Teodora Oargă a cedat în fața unei reprezentante a țării gazdă, Ana Mihailova (11-15). La final, Teodora s-a clasat pe poziția 39, Maria a ocupat locul 58, iar Rosemarie a venit pe locul 71.

Articole similare

Casian Cîdu este câștigătorul Cupei României la sabie masculin juniori!

Federatia Romana de Scrima
2 ani

GALERIE FOTO: CSA Steaua a cucerit medaliile de argint la Cupa Europei la floretă feminin. CSU Poli Timișoara a câștigat medaliile de bronz, iar trofeul a fost adjudecat de Bourg la Reine (Franța)

Federatia Romana de Scrima
11 ani

La Mulți Ani, Loredana Dinu!

Federatia Romana de Scrima
10 ani
Exit mobile version