Federația Română de Scrimă
Circuitul European de Cadeți

Argint la Copenhaga pentru echipa feminină U17 de spadă a României!

Circuitul European al cadeților – Copenhaga

Spadă, feminin, U17, echipe

România (Natalia Constantin, Jazmin Ilyes, Julia Kurtinecz, Johanna Kurtinecz) a terminat pe locul al doilea la Copenhaga, acolo unde sâmbătă Natalia Constantin a cucerit medalia de argint în proba individuală.

Tricolorele au intrat direct în optimi, unde au învins Suedia 2 cu 45-30, iar în sferturi au întrecut Turcia cu 45-28. În semifinale România a învins Estonia după un meci formidabil, cu 45-42, și fetele noastre s-au calificat în finală.

Ultimul act i-a adus României ca adversară echipa Ucrainei, care s-a impus cu 45-38, iar România a cucerit argintul la Copenhaga.

Felicitări, fetelor! Un mare BRAVO pentru sportive, dar și pentru antrenori: Adrian Szilaghi – tehnicianul de la LPS Satu Mare și omul care le-a dus în finala de la Copenhaga; Iulian Bratu – antrenorul Nataliei Constantin la CSA Steaua; Rudolf Szabo, antrenorul care – alături de Adrian Szilaghi – le pregătește la LPS Satu Mare pe Jazmin Ilyes, Julia Kurtinecz și Johanna Kurtinecz.

Articole similare

Mihail Oprea – locul 48 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Verona, în proba de spadă juniori masculin individual

Federatia Romana de Scrima
8 ani

“Trebuie să aducem medalii şi în 2014”

Federatia Romana de Scrima
12 ani

UPDATE 2: Gherman și Tătăran, eliminate în calificări. Pop a ajuns pe tabloul principal de 64 la etapa de Cupă Mondială la spadă feminin seniori de la Xuzhou (China)

Federatia Romana de Scrima
12 ani
Exit mobile version