Campionatul European de Scrimă pentru tineret

Sabie, masculin, echipe

România (Rareș Ailinca, Vlad Covaliu, Radu Nițu, Alexandru Zmău) a dispus cu 45-32 de echipa Austriei, în primul tur al tabloului principal, cel al optimilor. A urmat o nouă victorie în sferturi, 45-35 cu Ucraina și calificarea pentru semifinale. Adversar în penultimul act a fost Franța, care a început meciul în avantaj, însă după primul releu, pierdut de tricolori, Vlad, Alexandru și Radu au reușit patru victorii consecutive și România a condus cu 25-19.  Băieții noștri nu au mai cedat inițiativa până la final și s-au impus cu 45-43 pășind astfel în finală. Cu Italia, în ultimul act, meciul a fost echilibrat, ambele echipe s-au aflat la conducere, însă italienii s-au desprins și au câștigat partida cu 45-42. România a luat argintul continental și este vicecampioana europeană a probei.

Floretă, feminin, echipe

Echipa  României (Andreea Dincă, Emilia Corbu, Andreea Gheorghe, Teodora Șofran) a învins Austria în optimi, scor 42-39, iar în sferturile de finală a pierdut cu 22-45 în fața echipei Italiei. Tricolorele au intrat în turneul pentru locurile 5-8, unde au cedat cu 36-45 meciul disputat în compania formației Franței. Fetele noastre au evoluat astfel în partida de clasament pentru locul 7, pe care și-au adjudecat-o cu scorul de 45-40, învingând Turcia și încheind pe poziția a șaptea a ierarhiei generale.