Știri

Andrei Timoce-locul 12, Alin Sbîrcia-locul 19, Adrian Dabija-locul 71 și Adrian Szilagyi-locul 77 la Campionatul European de la Tbilisi, în proba de spadă masculin individual

Capitala Georgiei, Tbilisi, găzduiește în perioada 12-17 iunie 2017, o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru seniori. Marți, 13 iunie 2017, în cea de-a doua zi de concurs, pe planșele de la Tbilisi au avut loc două noi probe individual: spadă masculin și floretă feminin.
Primii au intrat pe planșe spadasinii, într-o probă în care România a fost reprezentată de Adrian Dabija (CS Dinamo), Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare), Andrei Timoce (CSM Satu Mare) și Alin Sbîrcia (CSU Craiova). Antrenor: Petrică Ungureanu. Iar evoluția sportivilor români a fost una bună!
Cel mai bun rezultat al României în această probă a fost obținut de către Andrei Timoce. Legitimat la CSM Satu Mare, Andrei a fost eliminat pe tabloul de 16 și a terminat concursul pe locul 12! Ceilalți sportivi români s-au clasat pe următoarele poziții la Tbilisi: Alin Sbîrcia (CSU Craiova) – locul 19, Adrian Dabija (CS Dinamo) – locul 71 și Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – locul 77. Au participat 96 de sportivi.

TABLOUL DE 16
Andrei Timoce – Sergey Khodos (Rusia) 8-12.
Ora 8:00 – sabie masculin echipe;
Ora 17:00 – ceremonia de închidere și finalele la spadă feminin și sabie masculin echipe.
Programul este adaptat după ora României (ora 8:00 în România este ora 9:00 în Georgia).