Federația Română de Scrimă
Campionate Europene

Anca Săveanu-locul 39, Teodora Sîrbu-locul 42, Mălina Călugăreanu-locul 44 și Maria Boldor – locul 47 la Campionatul European de scrimă seniori de la Novi Sad, în proba de floretă feminin individual

Localitatea sârbă Novi Sad găzduiește în perioada 16-21 iunie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru seniori. România este reprezentată la competiția din Serbia de 18 sportivi, iar duminică, 17 iunie 2018, au avut loc alte două probe individuale: spadă masculin și floretă feminin.
De la ora 12:00, ora României, 61 de sportive din Europa s-au duelat pentru medalii în proba de floretă individual. România a fost reprezentată de patru sportive: Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Anca Săveanu și Teodora Sîrbu.
Cel mai bun rezultat pentru România a fost obținut de către Anca Săveanu. Legitimată la CSA Steaua, Anca s-a clasat la final pe locul 39 la Novi Sad. Celelalte trei sportive pregătite de antrenorul Florin Gheorghe s-au clasat pe următoarele poziții în Serbia: Teodora Sîrbu – locul 42, Mălina Călugăreanu – locul 44 și Maria Boldor – locul 47.
După ce au trecut de grupele preliminare – unde Maria Boldor a fost eliminată -, Mălina Călugăreanu, Anca Săveanu și Teodora Sîrbu au obținut următoarele rezultate în eliminările directe:
TABLOUL DE 64
Teodora Sîrbu – Olivia Wohlgemuth (Austria) 2-15
Mălina Călugăreanu – Astrid Guyart (Franța) 4-15
Anca Săveanu – Ester Schreiber (Suedia) 6-15.

Programul următoarelor patru zile de concurs de la Novi Sad este:
LUNI, 18 IUNIE 2018
Ora 10:00 – spadă feminin individual;
Ora 14:00 – sabie masculin individual;
MARȚIE, 19 IUNIE 2018
Ora 10:00 – floretă masculin echipe;
Ora 10:00 – sabie feminin echipe;
MIERCURI, 20 IUNIE 2018
Ora 10:00 – spadă masculin echipe;
Ora 10:00 – floretă feminin echipe;
JOI, 21 IUNIE 2018
Ora 10:00 – spadă feminin echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin echipe.
Programul este adapatat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Novi Sad.
GALERIE FOTO de la Campionatul European de la Novi Sad poate fi văzută AICI.
FOTO: Augusto BIZZI
Nu uitați să urmăriți Federația Română de Scrimă pe următoarele conturi de socializare:
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
YOUTUBE


Articole similare

CM Milano 2023: Alexandra Predescu – locul 22 la spadă feminin

Federatia Romana de Scrima
3 ani

Al patrulea podium în ultimii cinci ani: România a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de la Moscova, în proba de spadă feminin echipe!

Federatia Romana de Scrima
11 ani

Cei mai buni sportivi ai Federației Române de Scrimă din 2015 vor fi premiați diseară, de la ora 19:00, la Palatul Elisabeta

Federatia Romana de Scrima
10 ani
Exit mobile version