Știri

Amalia Tătăran s-a oprit în turul II la Modling

Duminică, 19 ianuarie, oraşul austriac Modling a găzduit etapa de Cupă Mondială la spadă junioare. După ce sâmbătă a fost programat concursul de floretă băieţi, duminică a fost cele de spadă fete, unde România le-a avut pe Amalia Tătăran şi Sandra Pop. Legitimate la CS Satu Mare şi pregătite de antrenorul Csiszar Francisc, cele două sportive au avut un parcurs modest. Dacă Sandra Pop s-a clasat pe locul 146, Amalia a fost eliminată în turul a doilea. După ce a trecut în runda inaugurală de Ilona Syvala (Finlanda), scor 15-10, sătmăreanca a fost învinsă în turul II de poloneza Barbara Rutz, scor 15-14.
Concursul a fost câştigat de italianca Roberta Marzani după 15-12 în finală cu poloneza Aleksandra Zamachowska.