56 de sportive de la 15 cluburi s-au prezentat pe pistele de concurs pentru medalia de aur a categoriei 12-13 ani. Competiția a fost dominată de Amalia Covaliu (CS Dinamo), care a spulberat totul în calea ei. Șase victorii în grupă, urmate de alte patru succese categorice pe tabloul principal, au dus-o pe Amalia în finală, unde a avut-o ca adversară pe colega sa de club Yasmin Teodora Sezer, altă sportivă care reușise până atunci zece victorii consecutive. Finala a fost la discreția Amaliei, care s-a impus cu 10-1. Medaliile de bronz au revenit Mariei Tanislav (CS Riposta București) și Teodorei Chicoș (CSȘ Unirea Iași). Premierea medaliatelor a fost efectuată de Mihai Covaliu, președintele COSR și fost campion olimpic, mondial și european la sabie.
REZULTATELE COMPLETE DE PE TABLOUL PRINCIPAL:
TURUL 1:
- Medeea Martinescu (CSTA București) – Ilinca Minea (CSM Iași) 10-7
- Ana Cotoc (CSA Steaua) – Krisztina Pouvoutsis (CS Dinamo) 10-1
- Maria Emilia Nuță (CSTA București) – Daria Cristiana Orban (CS Victoria Cumpăna) 10-2
- Irina Vlăsceanu (CSTA București) – Maria Lucia Chitic (CS Victoria Cumpăna) 10-4
- Simona Mușat (CSȘ Slobozia) – Ioana Măriuca Plămădeala (CSȘ Unirea Iași) 10-8
- Eva Gimin Bobeș (CS Dinamo) – Alexandra Mușat (CSȘ Slobozia) 10-0
- Sabina Raluca Radu (CS Dinamo) – Sofia Axinte (CS Muschetarul Iași) 10-6
- Sara Nicole Dumitrescu (ACS Duel București) – Daria Tudose (ACS Duel București) 10-4
- Briana Valentina Pelin (CSTA București) – Elena Alexia Chisăliță (CS Victoria Cumpăna) 10-2
- Sarah Maria Dumitru (CSȘ Slobozia) – Iona Costian (ACS Duel București) 10-1
- Daria Miron (CS Muschetarul Iași) – Rebecca Andreea Ungureanu (CS Dinamo) 10-1
- Cătălina Znacom (CSM Iași) – Lara Andreea Fedorenciuc (CSȘ Unirea Iași) 10-3
- Alexia Maria Coatu (ACS Zorro Bârlad) – Bianca Bogdan (CSȘ Slobozia) 10-7
- Alexia Maria Pușcașu (CS Dinamo) – Anastasia Surugiu (CS Muschetarul Iași) 10-2
- Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Ioana Elena Dobre (CSA Steaua) 10-1
- Crina Maria Gheorghe (CS Dinamo) – Andreea Stoian (CS Riposta București) 10-1
- Amelie Pescaru (CS Dinamo) – Alexia Daria Ion (ACS Sabia București) 10-0
- Smaranda Beceriu (CS Riposta București) – Laura Gheorghe (Academia de Scrimă) 10-9
- Maria Ilie (ACS Duel București) – Andreea Copoiu (CSȘ 1 București) 10-7
- Ioana Miruna Condrea (CSȘ Unirea Iași) – Andreea Gabriela Verenca (CSA Steaua) 10-5
- Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Maria Ciobanu (CSTA București) 10-0
- Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) – Mara Cotoc (CSA Steaua) 10-2
- Amalia Buruiană (CS Muschetarul Iași) – Marta Neagu (CSȘ Slobozia) 10-9
- Maria Alexia Bologa (CSȘ 1 București) – Olga Russo Dușmănescu (ACS Duel București) 10-3
16-IMI:
- Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Medeea Martinescu (CSTA București) 10-0
- Maria Emilia Nuță (CSTA București) – Ana Cotoc (CSA Steaua) 10-7
- Irina Vlăsceanu (CSTA București) – Simona Mușat (CSȘ Slobozia) 10-8
- Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Eva Gimin Bobeș (CS Dinamo) 10-9
- Maria Tanislav (CS Riposta București) – Sabina Raluca Radu (CS Dinamo) 10-4
- Briana Valentina Pelin (CSTA București) – Sara Nicole Dumitrescu (ACS Duel București) 10-2
- Sarah Maria Dumitru (CSȘ Slobozia) – Daria Miron (CS Muschetarul Iași) 10-6
- Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) – Cătălina Znacom (CSM Iași) 10-3
- Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Alexia Maria Coatu (ACS Zorro Bârlad) 10-1
- Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Alexia Maria Pușcașu (CS Dinamo) 10-7
- Amelie Pescaru (CS Dinamo) – Crina Maria Gheorghe (CS Dinamo) 10-4
- Bianca Grofu (ACS Duel București) – Smaranda Beceriu (CS Riposta București) 10-5
- Alexia Lorena Dan (CS Olimpic Cetate Râșnov) – Maria Ilie (ACS Duel București) 10-4
- Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Ioana Miruna Condrea (CSȘ Unirea Iași) 10-9
- Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) – Amalia Buruiană (CS Muschetarul Iași) 10-4
- Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Maria Alexia Bologa (CSȘ 1 București) 10-1
OPTIMI DE FINALĂ:
- Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Maria Emilia Nuță (CSTA București) 10-3
- Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Irina Vlăsceanu (CSTA București) 10-4
- Maria Tanislav (CS Riposta București) – Briana Valentina Pelin (CSTA București) 10-5
- Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) – Sarah Maria Dumitru (CSȘ Slobozia) 10-5
- Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Andreea Mitruș (CS Dinamo) 10-2
- Amelie Pescaru (CS Dinamo) – Bianca Grofu (ACS Duel București) 10-4
- Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Alexia Lorena Dan (CS Olimpic Cetate Râșnov) 10-3
- Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) 10-9
SFERTURI DE FINALĂ:
- Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 10-3
- Maria Tanislav (CS Riposta București) – Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) 10-9
- Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Amelie Pescaru (CS Dinamo 10-9
- Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 10-3
SEMIFINALE:
- Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Maria Tanislav (CS Riposta București) 10-1
- Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) 10-9
FINALA:
- Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) 10-1
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | COVALIU Amalia | CS DINAMO București | ROU |
2 | SEZER Yasmin Teodora | CS DINAMO București | ROU |
3T | TANISLAV Maria | CS RIPOSTA București | ROU |
3T | CHICOS Teodora | CSȘ UNIREA Iași | ROU |
5 | LUPU Maria Victoria | CSA STEAUA București | ROU |
6 | TUDORANCEA Rebeca Maria | CS DINAMO București | ROU |
7 | CORLATESCU Sofia Elena | CS DINAMO București | ROU |
8 | PESCARU Amelie | CS DINAMO București | ROU |
9 | GROFU Bianca | ACS DUEL București | ROU |
10 | DAN Alexia Lorena | CS OLIMPIC CETATE Râșnov | ROU |
11 | VLASCEANU Irina | CSTA București | ROU |
12 | PELIN Briana Valentina | CSTA București | ROU |
13 | DUMITRU Sarah Maria | CSȘ Slobozia | ROU |
14T | NEMES Ariana Rebeca | CSTA București | ROU |
14T | MITRUS Andreea | CS DINAMO București | ROU |
16 | NUTA Maria Emilia | CSTA București | ROU |
17 | GHEORGHE Crina Maria | CS DINAMO București | ROU |
18 | COTOC Ana | CSA STEAUA București | ROU |
19 | BURUIANA Amalia | CS MUSCHETARUL Iași | ROU |
20 | PUSCASU Alexia Maria | CS DINAMO București | ROU |
21 | MIRON Daria | CS MUSCHETARUL Iași | ROU |
22 | DUMITRESCU Sara Nicole | ACS DUEL București | ROU |
23 | CONDREA Ioana Miruna | CSS UNIREA Iași | ROU |
24 | MUSAT Simona | CSS Slobozia | ROU |
25 | BOBES Eva Gimin | CS DINAMO București | ROU |
26 | BECERIU Smaranda | CS RIPOSTA București | ROU |
27 | RADU Sabina Raluca | CS DINAMO București | ROU |
28 | ZNACOM Catalina | CSM Iași | ROU |
29 | BOLOGA Maria Alexia | CSȘ 1 București | ROU |
30 | MARTINESCU Medeea | CSTA București | ROU |
31 | COATU Alexia Maria | ACS ZORRO Bârlad | ROU |
32 | ILIE Maria | ACS DUEL București | ROU |
33 | COPOIU Andreea | CSȘ 1 București | ROU |
34 | BOGDAN Bianca | CSȘ Slobozia | ROU |
35 | MINEA Ilinca | CSM Iași | ROU |
36 | RUSSO DUSMANESCU Olga | ACS DUEL București | ROU |
37 | FEDORENCIUC Lara Andreea | CSȘ UNIREA Iași | ROU |
38 | AXINTE Sofia | CS MUSCHETARUL Iași | ROU |
39 | GHEORGHE Laura | ACADEMIA DE SCRIMĂ | ROU |
40 | MUSAT Alexandra | CSȘ Slobozia | ROU |
41 | PLAMADEALA Ioana Mariuca | CSȘ UNIREA Iași | ROU |
42 | VERENCA Andreea Gabriela | CSA STEAUA București | ROU |
43 | ION Alexia Daria | ACS SABIA București | ROU |
44 | TUDOSE Daria | ACS DUEL București | ROU |
45 | UNGUREANU Rebecca Andreea | CS DINAMO București | ROU |
46 | SURUGIU Anastasia | CS MUSCHETARUL Iași | ROU |
47 | NEAGU Marta | CSȘ Slobozia | ROU |
48 | POUVOUTSIS Krisztina | CS DINAMO București | ROU |
49 | ORBAN Daria Cristiana | CS VICTORIA Cumpăna | ROU |
50 | COTOC Mara | CSA STEAUA București | ROU |
51 | DOBRE Ioana Elena | CSA STEAUA București | ROU |
52 | COSTIAN Iona | ACS DUEL București | ROU |
53T | CHISALITA Elena Alexia | CS VICTORIA Cumpăna | ROU |
53T | STOIAN Andreea | CS RIPOSTA București | ROU |
55 | CIOBANU Maria | CSTA București | ROU |
56 | CHITIC Maria Lucia | CS VICTORIA Cumpăna | ROU |
REZULTATELE DIN GRUPE: