Campionate naționale

Alice Marin este campioana U9 a fetelor la floretă!

Campionatul Național de Copii 2022

U9 – floretă, feminin, individual

Întrecerea celor mai micuțe floretiste a fost pasionantă, toate cele 22 de sportive prezente la start dorindu-și cu ardoare victoria și luptând pentru ea cu toată energia vârstei. În semifinale, Alice Marin (ACSȘ Aramis București) a întrecut-o cu 8-3 pe Eliza Matei, de la ACS Atlas Invictus Cluj Napoca, iar Cezara Ciucur (ACS Floreta Timișoara) a făcut un 8-2 clar cu coechipiera sa, Elena Adoch. Ultimul act a fost iarăși extrem de disputat, victoria revenindu-i bucureștencei Alice Marin, care s-a impus cu 8-6. Medaliile de bronz au fost obținute de Eliza Matei (ACS Atlas Invictus Cluj Napoca) și Elena Adoch (ACS Floreta Timișoara). Premierea medaliatelor și a sportivelor clasate pe locurile 5-8 a fost realizată de secretarul general al Federației Române de Scrimă, Roxana Scarlat=Bârlădeanu.