Federația Română de Scrimă
Știri

Al patrulea podium în ultimii cinci ani: România a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de la Moscova, în proba de spadă feminin echipe!

Echipa de spadă feminin a României s-a acoperit din nou de glorie în ultima lună și jumătate. După medaliile de aur de la Campionatul European de la Montreux și de la Jocurile Europene de la Baku, sportivele pregătite de Dan Podeanu și George Epurescu au cucerit sâmbătă, 18 iulie, medalia de argint la Campionatul Mondial de la Moscova, după ce a cedat în finala mare în fața Chinei, scor 36-45.
Echipa României a fost alcătuită din: Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Pop și Loredana Dinu.
Parcursul României la Moscova a fost următorul:
Tabloul de 32 – 45-15 cu Turcia
Tabloul de 16 – 45-19 cu Elveția
Tabloul de 8 – 22-13 cu Ungaria
Semifinale – 27-24 cu Ucraina
Finala – 36-45 cu China.
Pentru echipa de spadă feminin a României a fost a patra clasare pe podiumul unui Campionat Mondial în ultimii cinci ani. Rezultatele echipei de spadă la Campionatele Mondiale, în ultimii cinci ani, au fost următoarele: Paris (2010) – locul 1, Catania (2011) – locul 1, Budapesta (2013) – locul 3, Kazan (2014) – locul 5, Moscova (2015) – locul 2.
FOTO: Marie-Lan Tay Pamart
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:

Vezi mai jos o galerie foto de la finala împotriva Chinei și de la festivitatea de premiere:

Articole similare

Delegația scrimerilor români care vor concura la prima ediție a Jocurilor Europene a plecat azi dimineață spre Baku

Federatia Romana de Scrima
11 ani

LIVE: Campionatul Național de Scrimă pentru copii, ediția 2017, ziua 10, proba 19: floretă masculin, 8-9 ani. Răzvan Popescu și primarul sectorului 1, Daniel Tudorache, sunt invitații FR Scrimă de azi!

Federatia Romana de Scrima
9 ani

“La Mulți Ani”, Ioan Pop!

Federatia Romana de Scrima
10 ani
Exit mobile version