Știri

Adrien Floris (CS Olimpia) a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de scrimă pentru copii, în proba de floretă masculin, categoria 8-9 ani

Prima probă de miercuri, 1 iulie, de la Campionatul Național de scrimă pentru copii a fost cea de floretă masculin, categoria 8-9 ani. La Sala de Scrimă Floreasca din București s-au prezentat la concurs 11 sportivi.
Medalia de aur a fost câștigată de către Adrien Floris (CS Olimpia), care l-a învins în finală pe Matei Darie (ACS Balestra), scor 8-3.
Medaliile de bronz au fost câștigate de către Andrei Simion (ACS Batman) și Octavian Rentea (ACS Balestra).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
Tabloul de 8
Octavian Rentea (ACS Balestra) – Matei Campion (CSS Triumf) 8-5
David Poenaru (CS Chimia Rm. Vâlcea) – Adrien Floris (CS Olimpia) 5-8
Rareș Baciu (CSS Triumf) – Matei Darie (ACS Balestra) 4-8
Cristian Stoian (CSS Triumf) – Andrei Simion (ACS Batman) 3-8.
Semifinale
Octavian Rentea (ACS Balestra) – Adrien Floris (CS Olimpia) 7-8
Matei Darie (ACS Balestra) – Andrei Simion (ACS Batman) 8-5.
Finala
Adrien Floris (CS Olimpia) – Matei Darie (ACS Balestra) 8-3.

Clasamentul complet al Campionatului Național de scrimă pentru copii, în proba de floretă masculin, categoria 8-9 ani, poate fi văzut AICI.