Titlul național al cadeților, la sabie, a fost cucerit de Dinamo!

Dinamoviștii și-au surclasat adversarii din sferturi și din semifinale, învingându-I pe cei de la Corona cu 45-6 și apoi dispunând de  echipa secundă din Ștefan cel Mare cu 45-23. Cealaltă calificată în finală a fost CSȘ Unirea Iași, care a avut un meci greu în penultimul act împotriva primei echipe a Stelei. Bucureștenii au fost conduși, dar au revenit și au condus, la rândul lor, cu 35-31, pentru a pierde avantajul în releul al optulea, când Iustin Cîdu a făcut 9-2 cu Ionuț Duțu. Ultimul releu a fost încheiat la egalitate și ieșenii s-au impus cu 45-42. Finala dintre CS Dinamo 1 și CSȘ Unirea Iași a fost dominată de bucureșteni. Chiar dacă Unirea a condus cu 5-1, alb-roșii au revenit și au început să se distanțeze punct cu punct, ajungînd ca în final să câștige cu 45-34. Astfel CS Dinamo 1 (Vlad Covaliu, Rareș Gheorghe, Nicolas Lupu, Marco Șovar) a cucerit titlul național și medalia de aur a concursului, CSȘ Unirea Iași (Andrei Bărbuță, Casian Cîdu, Iustin Cîdu, Răzvan Ioan Mihăilă) a obținut medalia de argint, iar CSA Steaua 1 (Ionuț Duțu, Dacian Enache, Mihnea Enache, Paul Iacob) a luat bronzul, în urma victoriei din finala mică, 45-39, cu CS Dinamo 2 (Cristian Doană, Radu Mercurian, Luca Radu, Iannis Roșescu).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

OPTIMI DE FINALĂ:

  • CSM Corona Brașov – CSTA București 45-40
  • CSȘ Slobozia – CSA Steaua București 3 45-13
  • CS Dinamo București 2 – CS Riposta București 2 45-22
  • CSA Steaua București 2 – CSM Iași 45-43
  • CS Riposta București 1 – CS Dinamo București 3 45-39

TURNEUL PENTRU LOCURILE 9-16:

  • CS Riposta București 2 – CSA Steaua București 3 45-26
  • CS Riposta București 2 – CSTA București 45-25
  • CS Dinamo București 3 – CSM Iași 45-44

MECIUL PENTRU LOCUL 9:

  • CS Dinamo București 3 – CS Riposta București 2 45-35

MECIUL PENTRU LOCUL 11:

  • CSM Iași – CSTA București 45-41

SFERTURI DE FINALĂ:

  • CS Dinamo București 1 – CSM Corona Brașov 45-6
  • CS Dinamo București 2 – CSȘ Slobozia 45-41
  • CSȘ Unirea Iași – CSA Steaua București 2 45-22
  • CSA Steaua București 1 – CS Riposta București 1 45-26

TURNEUL PENTRU LOCURILE 5-8:

  • CSȘ Slobozia – CSM Corona Brașov 45-27
  • CS Riposta București 1 – CSA Steaua București 2 45-39

MECIUL PENTRU LOCUL 7:

  • CSA Steaua București 2 – CSM Corona Brașov 45-44

MECIUL PENTRU LOCUL 5:

  • CS Riposta București 1 – CSȘ Slobozia 45-35

SEMIFINALE:

  • CS Dinamo București 1 – CS Dinamo București 2 45-23
  • CSȘ Unirea Iași – CSA Steaua București 1 45-42

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

  • CSA Steaua București 1 –  CS Dinamo București 2 45-39

FINALA:

  • CS Dinamo București 1 – CSȘ Unirea Iași 45-34

CLASAMENT FINAL:

LOC CLUB COMPONENȚA ECHIPEI
1 CS DINAMO București 1 Vlad COVALIU, Rareș GHEORGHE, Nicolas LUPU, Marco ȘOVAR
2 CSȘ UNIREA Iași Andrei BĂRBUȚĂ, Casian CÎDU, Iustin CÎDU, Răzvan Ioan MIHĂILĂ
3 CSA STEAUA București 1 Ionuț DUȚU, Dacian ENACHE, Mihnea ENACHE, Paul IACOB
4 CS DINAMO București 2 Cristian DOANĂ, Radu MERCURIAN, Luca RADU, Iannis ROȘESCU
5 CS RIPOSTA București 1 Radu NIȚU, Matei PANTIȘ, Amza SAVA MUSTEAȚĂ, Sergiu VASILESCU
6 CSȘ Slobozia Cristian Marian GAVRILĂ, Andrei PIETROIU, Andrei POPA, Ionuț ȘOMOIOG
7 CSA STEAUA București 2 Cristian MACOVEI, Răzvan MACOVEI, Alexandru MICULESCU, Nichita NISTOR
8 CSM CORONA Brașov Eduard Gabriel DASCĂL, Noah Ștefan MANEA, Vlad Luca MĂRGINEAN, Tudor MOISE
9 CS DINAMO București 3 Ioan Dinu ARGATU, Alessandro CONETE, David Nicolae MILITARU
10 CS RIPOSTA București 2 Alp AKBULUT, Tudor Ioan BORCEA, Michael ENE, Horia NIȚU
11 CSM Iași Rareș AGAVRILOAIE, Șerban ALBU, Alexandru EVA
12 CSTA București Sebastian CĂPĂȚÂNĂ, Mihnea Andrei NĂSTASE, Eduard Florin VINTILĂ
13 CSA STEAUA București 3 Ștefan Cristian BOBU, Cosmin Andrei POPA, Mario Alexandru ȘTEFAN, Nicolae Chrisley TATULESCU

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here