Alexandra Adoch cucerește Cupa României DCNEU U13 la floretă feminin!

Alexandra Adoch a ieșit din grupe cu cinci meciuri câștigate din tot atâtea disputate și s-a calificat în semifinale după o victorie muncită în fața Karinei Tal, 10-8. În semifinale, timișoreanca a înfruntat-o pe Ioana Barbu, de la CSTA, și a reușit o victorie cu 5-2 care a propulsat-o în ultimul act. Adversară i-a fost Karina Liță, componenta clubului CSȘ Triumf, care trecuse în semifinale de clujeanca Timea Horvath, cu 8-5. Finala a fost însă la dispoziția Alexandrei Adoch, victorioasă cu 5-2 și câștigătoare astfel a Cupa României DCNEU la categoria de vârstă U13. Medaliile de bronz au fost obținute de Ioana Barbu (CSTA București) și Timea Horvath (CSM Cluj Napoca). Premierea medaliatelor și a concurentelor clasate pe locurile 5-8 a fost efectuată de Mălina Călugăreanu, componentă a lotului național de floretă.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:
OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandra Mihaela Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Alessia Mihaela Dobrea (ACS Balestra București) 10-0
  • Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) – Sonia Lupașcu (CSM Corona Brașov) 10-6
  • Ioana Barbu (CSTA București) – Delia Ștefania Marin (CSTA București) 10-1
  • Ilinca Maria Vereș (ACSȘ Aramis București) – Maya Sara Marișescu (ACS Floreta Timișoara) 10-7
  • Timea Horvath (CSM Cluj Napoca) – Ania Gabriela Petcu (CSTA București) 10-7
  • Ilinca Teodora Ciocoiu (CSȘ Triumf București) – Bianca Antonia Donner (CS Petrolul Ploiești) 10-4
  • Ingrid Matei (ACSȘ Aramis București) – Antonia Stănescu (CS Petrolul Ploiești) 10-7
  • Karina Liță (CSȘ Triumf București) – Teodora Voicu (ACSȘ Aramis București) 10-1

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandra Mihaela Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) 10-8
  • Ioana Barbu (CSTA București) – Ilinca Maria Vereș (ACSȘ Aramis București) 10-3
  • Timea Horvath (CSM Cluj Napoca) – Ilinca Teodora Ciocoiu (CSȘ Triumf București) 10-2
  • Karina Liță (CSȘ Triumf București) – Ingrid Matei (ACSȘ Aramis București) 10-2

SEMIFINALE:

  • Alexandra Mihaela Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Ioana Barbu (CSTA București) 5-2
  • Karina Liță (CSȘ Triumf București) – Timea Horvath (CSM Cluj Napoca) 8-5

FINALA:

  • Alexandra Mihaela Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Karina Liță (CSȘ Triumf București) 5-2

CLASAMENTUL FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 ADOCH Alexandra Mihaela ACS FLORETA Timișoara  ROU
2 LIȚĂ Karina CSȘ TRIUMF București  ROU
3T HORVATH Timea CSM Cluj Napoca  ROU
3T BARBU Ioana CSTA București  ROU
5 CIOCOIU Ilinca Teodora CSȘ TRIUMF București  ROU
6 TAL Karina ACS FLORETA Timișoara  ROU
7 MATEI Ingrid ACSȘ ARAMIS București  ROU
8 VEREȘ Ilinca Maria ACSȘ ARAMIS București  ROU
9 MARIȘESCU Maya Sara ACS FLORETA Timișoara  ROU
10 STĂNESCU Antonia CS PETROLUL Ploiești  ROU
11 LUPAȘCU Sonia CSM CORONA Brașov  ROU
12 DONNER Bianca Antonia CS PETROLUL Ploiești  ROU
13 MARIN Delia Ștefania CSTA București  ROU
14 PETCU Ania Gabriela CSTA București  ROU
15 VOICU Teodora ACSȘ ARAMIS București  ROU
16 DOBREA Alessia Mihaela ACS BALESTRA București  ROU
17 GAVOJDEA Ayda Elena ACS BALESTRA București  ROU
18 KALINOV Lara Anastasia ACSȘ ARAMIS București  ROU
19 CORNEA Daria Maria CS PETROLUL Ploiești  ROU
20 BUGHEANU Anastasia Ioana CS PETROLUL Ploiești  ROU
21 NICULA Alexandra CSȘ TRIUMF București  ROU
22 PELAGHIE Alesia Maria CS PETROLUL Ploiești  ROU
23 MĂRĂCINEANU Anisia Maria CS PETROLUL Ploiești  ROU

 

REZULTATELE DIN FAZA GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here